Peter Murdock


Peter Murdock w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

George Peter Murdock (ur. 11 maja 1897 w Meriden, zm. 29 marca 1985 w Devon) – amerykański antropolog.

Znany przede wszystkim z empirycznych badań międzykulturowych prowadzonych na polu etnologii oraz z prac na temat populacji Starego Świata.

George Peter Murdock początkowo studiował historię Ameryki na Uniwersytecie Yale’a, następnie prawo na Uniwersytecie Harvarda (w Harvard Law School), ale po dwóch latach zrezygnował i wyruszył na długą podróż dookoła świata. Podróż ta, i zachęty Alberta Galloway Kellera, wykładowcy z Uniwersytetu Yale’a, prawdopodobnie stały się inspiracją do podjęcia na tej uczelni dalszych studiów z zakresu antropologii. W 1925 George Murdock uzyskał na niej doktorat w dziedzinie socjologii. Od 1928 pracował na wydziale antropologii Uniwersytetu Yale’a. W czasie II wojny światowej prowadził badania w Mikronezji i pracował w administracji amerykańskiej podczas okupacji Okinawy. Osiągnąwszy wiek emerytalny, w 1960 przeniósł się na Uniwersytet Pittsburski.

W 1954 opublikował Outline of World Cultures (Zarys kultur świata) – listę znanych kultur na świecie – a w 1957 swój pierwszy zestaw danych międzykulturowych World Ethnographic Sample, dotyczący 565 kultur, kodowany dla 30 zmiennych. W latach 1962–1967 w piśmie naukowym Ethnology ukazywały się artykuły w cyklu Ethnographic Atlas, które przedstawiły w sumie dane na temat 1200 kultur świata i były kodowane dla ponad 100 zmiennych. W 1969, z Douglasem R. White'em, opracował standardową próbę etnograficzną – starannie dobrany zbiór danych na temat 186 dobrze udokumentowanych kultur, które dziś kodowane są dla ponad 2000 tysięcy zmiennych.

W 1959, mimo że nie prowadził badań w Afryce, opublikował pracę na temat etnicznych kultur Afryki: Africa. Its peoples and their culture history (Afryka. Jej ludzie i historia jej kultury).

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Peter Murdock" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy