Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy


Na mapach: 59°52′09″N 30°20′31″E/59,869167 30,341944

Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Petersburski Kompleks Sportowo–Koncertowy (ros. Петербургский Спортивно-Концертный Комплекс, w latach 1980–1991 nazywany: Kompleks Sportowo-Koncertowy im. W. Lenina , ros. Спортивно-концертный комплекс им. В. И. Ленина) – kompleks sportowo-widowiskowy w Petersburgu w Rosji zlokalizowany przy alei Jurija Gagarina oraz ulicy Wasilija Kuzniecowa.

Obiekt jest jednym z największych wielofunkcyjnych kompleksów w Europie. Budowa hali została ukończona w 1979 roku, natomiast otwarcie nastąpiło w dniu 19 maja 1980[1] roku. Hala ma 193 metrów średnicy, i 40 metrów wysokości i oferuje przestrzeń dla około 25 tysięcy widzów, co czyni ją jedną z największych hal w Europie[1]. Podobny kompleks o nazwie "Olimpijskij" znajduje się w Moskwie.

Budynek jest wyjątkowy, nie tylko z powodu swojej wielkości, ale także z powodu wielu imprez, które odbywają się na terenie kompleksu. Główna hala o powierzchni 10 tys. m² była, i jest często używana do imprez sportowych, o znaczeniu krajowym i międzynarodowym, w zakresie łyżwiarstwa figurowego, siatkówki, koszykówki, a szczególnie tenisa[1] – odbywał się tu m.in. od 1995 do 2013 roku turniej tenisowy St. Petersburg Open zaliczany do cyklu ATP World Tour.

W sali koncertowej kompleksu występowało dotychczas wielu znanych artystów z całego świata m.in.: Aerosmith, Depeche Mode, Eros Ramazzotti, Metallica, Rammstein, Iron Maiden, Scorpions odbywają się tu także pokazy taneczne w stylach techno house i electro[1].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e CKK: About us (ang.). Offical Site. [dostęp 2012-07-18].
Na podstawie artykułu: "Petersburski Kompleks Sportowo-Koncertowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy