Petiveriaceae


Petiveriaceae w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Hilleria latifolia Ledenbergia seguierioides Trichostigma peruvianum

Petiveriaceaerodzina roślin okrytonasiennych należąca do rzędu goździkowców. Obejmuje 9 rodzajów z 36 gatunkami[3]. W dawniejszych systemach jej przedstawiciele byli zwykle włączani do rodziny szkarłatkowatych Phytolaccaceae. Takson wyodrębniony został w randze rodziny m.in. w systemie APG IV z 2016[1]. Rośliny występują w strefie klimatu tropikalnego, subtropikalnego i w ciepłym klimacie umiarkowanym głównie w Ameryce Południowej, z nielicznymi przedstawicielami we wschodniej Australii, na Nowych Hebrydach i Nowej Kaledonii (Monococcus echinophorus), w Afryce (rywina niska i Hilleria latifolia)[3], do Meksyku i południowej części Stanów Zjednoczonych sięga Trichostigma octandrum[4]. Jako roślina ozdobna uprawiana bywa Rivina humilis, która jest też inwazyjnym i problematycznym chwastem. Kilka gatunków użytkowanych jest lokalnie jako rośliny lecznicze. Rośliny mają różny pokrój, wyróżniają się groniastymi lub kłosokształtnymi kwiatostanami i bezpłatkowymi kwiatami[3].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Rośliny zielne (zarówno jednoroczne, jak i byliny), także krzewy i pnącza[3]. Rośliny z rodzajów Petiveria i Gallesia mają woń czosnku[1].
Liście
Liście pojedyncze, całobrzegie. Przylistków brak lub są rurkowate lub ościste[3].
Kwiaty
Zebrane w kwiatostany groniaste, wiechowate i kłosy. Zwykle są obupłciowe, rzadko jednopłciowe (Monococcus)[3], słabo grzbieciste[1]. Działki kielicha drobne, 4 (tylko u Seguieria 5[1]), czasem płatkokształtne, trwałe i powiększające się podczas owocowania. Płatków korony brak. Pręcików jest od 4 do 25. Słupek zbudowany jest z pojedynczego owocolistka. Zalążnia jest górna, jednokomorowa, z pojedynczym zalążkiem[3].
Owoce
Jednonasienne. U Rivina i Trichostigmajagody, u Hilleria, Ledenbergia i Schindleriamieszki, u Monococcus i Petiverianiełupki, u Gallesia i Seguieraskrzydlaki[3].

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna według Angiosperm Phylogeny Website (aktualizowany system APG IV z 2016)

Rodzina siostrzana dla nocnicowatych Nyctaginaceae i blisko spokrewniona ze szkarłatkowatymi Phytolaccaceae (do których była zwykle włączana we wcześniejszych systemach) i Sarcobataceae w obrębie rzędu goździkowców należącego do dwuliściennych właściwych:


Wykaz rodzajów[5]

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2017-12-14].
  2. a b James L. Reveal: Indices Nominum Supragenericorum Plantarum Vascularium – P. University of Maryland, New York Botanical Garden. [dostęp 2017-12-14].
  3. a b c d e f g h Heywood V. H., Brummitt R. K., Culham A., Seberg O.: Flowering plant families of the world. Ontario: Firely Books, 2007, s. 249-250. ISBN 1-55407-206-9.
  4. Trichostigma octandrum. W: Flora of North America [on-line]. eFloras.org. [dostęp 2017-12-14].
  5. List of Genera in PETIVERIACEAE. W: Vascular plant families and genera [on-line]. Royal Botanic Gardens, Kew. [dostęp 2017-12-14].
  6. Ludmiła Karpowiczowa (red.): Słownik nazw roślin obcego pochodzenia łacińsko-polski i polsko-łaciński. Warszawa: Wydawnictwa Uniwersytetu Warszawskiego, 1973, s. 114.
Na podstawie artykułu: "Petiveriaceae" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy