Petropawliwśka Borszczahiwka


Na mapach: 50°26′05″N 30°20′30″E/50,434722 30,341667

Petropawliwśka Borszczahiwka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Petropawliwśka Borszczahiwka (ukr. Петропавлівська Борщагівка) – wieś na Ukrainie, w rejonie kijowsko-swiatoszyńskim (obwód kijowski). Liczy 6312 mieszkańców (2005). Miejscowość bezpośrednio graniczy z miastem Kijowem.

Spis treści

Informacje ogólne | edytuj kod

Wieś położona nad niewielką rzeczką Borszczahiwką[1], po zachodniej stronie obwodnicy Kijowa. Przez centrum miejscowości przebiega główna ulica – Lenina, przy której znajduje się szkoła, urząd gminy i niewielki plac z pomnikiem poświęconym żołnierzom Armii Czerwonej. We wsi znajdują się trzy świątynie – katolicka i dwie prawosławne. W południowej części niewielka elektrownia.

Historia | edytuj kod

Wieś założona została w 1497 jako Borszcziwka (Борщівка). W późniejszych czasach była własnością metropolitów kijowskich.

Siedziba dawnej gminy Petropawłowska Boroszczahówka(ukr.) w powiecie kijowskim.

W 1913[potrzebny przypis] bolszewicy zamknęli do aresztów 1675 mieszkańców wsi. Od 1937 Petropawliwśka Borszczahiwka należy do obwodu kijowskiego. Od wielu lat planuje się włączenie wsi w skład miasta Kijowa.


Przypisy | edytuj kod

  1. Borszczówka, [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. I: Aa – Dereneczna, Warszawa 1880, s. 328 ., Borszczahówka, rzeka w powiecie kijowskim..., [w:] Słownik geograficzny Królestwa Polskiego, t. XV, cz. 1: Abablewo – Januszowo, Warszawa 1900, s. 214 .


Bibliografia | edytuj kod

Szkoła
Na podstawie artykułu: "Petropawliwśka Borszczahiwka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy