Petrovy boudy


Na mapach: 50°14′33,1″N 17°25′37,2″E/50,242528 17,427000

Petrovy boudy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Petrovy boudyprzełęcz o wysokości 706 m n.p.m. w północno-wschodnich Czechach, w Sudetach Wschodnich, na Śląsku, w Górach Opawskich (czes. Zlatohorská vrchovina), leżąca pomiędzy szczytami Biskupiej Kopy (czes. Biskupská kupa) i Małej Kopy (czes. Nad Petrovou chatou)[1][2].

Spis treści

Charakterystyka | edytuj kod

Przełęcz położona jest w środkowej części pasma na grzbiecie odchodzącym od Biskupiej Kopy w kierunku południowym, około 1,6 km na północny zachód od miejscowości Petrovice i około 2,5 km na południowy wschód od miejscowości Zlaté Hory. Nazwa przełęczy pochodzi od drewnianych szałasów (budek), które w przeszłości znajdowały się w obrębie przełęczy. Znajduje się na niej parking i wiata turystyczna oraz tablica informacyjna z drogowskazami. W pobliżu przełęczy w przeszłości znajdowało się schronisko, które spłonęło. Po schronisku pozostały tylko resztki murów. Od przełęczy w stronę Polski odbiega stara ścieżka, którą wędrowali pierwsi turyści. Przez przełęcz przebiega granica administracyjna między Krajem ołomunieckim i Krajem morawsko-śląskim. Przez przełęcz przechodzi również linia przesyłowa prądu o napięciu 22 kV. Na stokach przełęczy mają swoje źródła niewielkie potoki.

Przełęcz ma niesymetryczne i średnio strome skrzydła oraz stromo nachylone podejścia. Oś przełęczy przebiega na kierunku NW-SE. Podłoże przełęczy pod względem geologicznym tworzą skały osadowe pochodzenia morskiego, głównie piaskowce, mułowce z otoczakami oraz łupki[3]. Najbliższe otoczenie przełęczy od strony południowej zajmuje spora polana, pozostała część porośnięta jest lasem świerkowym regla dolnego z niewielką domieszką drzew liściastych.

Przez przełęcz prowadzi droga nr na trasie Zlaté HoryOsobłoga (czes. Osoblaha). Drogę zbudowano pod koniec lat czterdziestych XIX wieku, w okresie kryzysu ekonomicznego. W przeszłości nazwano ją „drogą głodu” (niem. Hungerstrasse). Droga umożliwiła dogodną przeprawę przez Góry Opawskie, łącząc miejscowości związane z wydobyciem złota i srebra i ich przerobem, a rozmieszczone po wschodniej i zachodniej stronie masywu górskiego. Drogą nr przebiega przez przełęcz linia autobusowa z umieszczonym na niej przystankiem.

Turystyka | edytuj kod

Widok z przełęczy Petrovy boudy na szlak prowadzący na Biskupią Kopę

Przełęcz jest ważnym miejscem turystyki pieszej i rowerowej. Znajduje się na niej węzeł szlaków turystycznych oraz skrzyżowanie leśnych ścieżek i dróg, prowadzących m.in. na szczyt Biskupiej Kopy.

Z przełęczy prowadzą cztery szlaki turystyczne na trasach:

Petrovy boudy – Petrovice; Petrovy boudy – szczyt Biskupia Kopa – Mnichův kámen – szczyt Svatý Rochus – Zlaté Hory; Petrovy boudy – góra Biskupia Kopa – źródło Pramen sv. Rocha – Hähnelovo rozc.; Petrovy boudy – góra Mała Kopa – szczyt Větrná – szczyt Macov – szczyt Dlouhá stráň – szczyt Kutný vrch – szczyt Solná hora – szczyt Supí hřbet – góra Na Valštejně – góra Kraví hora – góra Jivina – góra Na Malém Valštejně – góra Mesíční hora – góra Dubí – Město Albrechtice,

oraz ścieżka edukacyjna na trasie[4][5]:

(czes. NS Svatý Roch) Petrovy boudy – góra Biskupia Kopa – źródło Pramen sv. Rocha – Petrovy boudy.

Przełęcz jest chętnie odwiedzana przez rowerzystów. Prowadzą do niej, drogą nr dwa podjazdy:

z miejscowości Petrovice (długość: 3,9 km, różnica wysokości: 241 m, średnie nachylenie: 6,2 %, 3 pętlice drogowe); z miejscowości Zlaté Hory (długość: 5,1 km, różnica wysokości: 296 m, średnie nachylenie: 5,8 %, 4 pętlice drogowe)[6].

Przypisy | edytuj kod

  1. Petrovy boudy (Turistická mapa) 1:12 000 (cz.). Mapy.cz. [dostęp 2015-01-05].
  2. Petrovy boudy. (cz.). Turistika.cz. [dostęp 2015-01-05].
  3. Góry Opawskie. Budowa geologiczna. (pol.). Goryopawskie.bnx.pl. [dostęp 2015-01-05].
  4. Základní informace o NS Svatý Roch (Petrovice). (cz.). ls101.lesycr.cz. [dostęp 2015-01-05].
  5. Święty Roch. Ścieżka edukacyjna. (pol.). Czecot.pl. [dostęp 2015-01-05].
  6. Petrovy boudy od Zlaté Hory (Czechy) (716 m n.p.m.). (pol.). Altimetr.pl. [dostęp 2015-02-25].

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Petrovy boudy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy