Phil Rudd


Phil Rudd w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Phil Rudd właściwie Phillip Hugh Norman Witschke Rudzevecuis (ur. 19 maja 1954 w Melbourne[1]) – muzyk australijski o niemiecko-irlandzkich korzeniach (nazwisko ma po ojczymie litewskiego pochodzenia), do 2015 perkusista zespołu AC/DC[2].

Współpracował z grupami Buster Brown i Coloured Balls. Do AC/DC dołączył na początku 1975 zastępując Petera Clacka. Odszedł z zespołu w 1983 po sesji do albumu Flick Of The Switch, borykając się z problemem uzależnienia narkotykowego i konfliktami z towarzyszami zespołu. Wyemigrował do Nowej Zelandii, gdzie zajmował się wynajmem helikopterów. Powrócił w 1994 i grał do 2015.

W 2014 roku wydał swój solowy album zatytułowany Head Job.

6 listopada 2014 roku nad ranem został aresztowany w swoim domu i postawiony przed sądem za posiadanie marihuany, metamfetaminy oraz zlecenie dwóch zabójstw. Po kilku godzinach został zwolniony za sprawą kaucji pod warunkiem, że nie będzie utrzymywał kontaktu z zamieszanymi w sprawę. 27 listopada miał obowiązek ponownego zjawienia się w sądzie[3]. Ostatecznie został oczyszczony z zarzutów z powodu braku wystarczającej ilości dowodów, wciąż jednak musiał odpowiedzieć za posiadanie narkotyków. Prawnik perkusisty Paul Mabey zamierzał zaskarżyć funkcjonariuszy, którzy aresztowali jego klienta we własnym domu pod zarzutem zbyt pochopnego oskarżenia o zlecenie morderstw bez wcześniejszego kontaktu z prokuraturą[4].

Po przyznaniu się do posiadania narkotyków oraz do grożenia śmiercią jednemu z byłych współpracowników, 9 lipca 2015 Rudd został skazany przez nowozelandzki sąd na osiem miesięcy aresztu domowego[2].

Instrumentarium | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Phil Rudd Biography by Eduardo Rivadavia (ang.). allmusic.com. [dostęp 12 lipca 2015].
  2. a b AC/DC Drummer Phil Rudd Sentenced to Eight Months Home Detention (ang.). rollingstone.com. [dostęp 12 lipca 2015].
  3. Perkusista AC/DC, Phil Rudd, oskarżony o próbę zlecenia dwóch morderstw (pol.). polskatimes.pl. [dostęp 12 lipca 2015].
  4. Murder-for-Hire Charge Dropped Against AC/DC's Phil Rudd (ang.). rollingstone.com. [dostęp 12 lipca 2015].
  5. a b Phil Rudd Signature Snare Drum (ang.). sonor.com. [dostęp 12 lipca 2015].
  6. Phil Rudd (NZ) #AC/DC (ang.). paiste.com. [dostęp 12 lipca 2015].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Phil Rudd" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy