Phillip Noyce


Phillip Noyce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Phillip Noyce (ur. 29 kwietnia 1950 w Griffith, w Nowej Południowej Walii) – australijski reżyser filmowy.

Życiorys | edytuj kod

Noyce jest australijskim filmowcem chętnie pracującym w Stanach Zjednoczonych. Od dwunastego roku życia mieszkał w Sydney. Pierwsze krótkie filmy zrealizował w wieku 18 lat, studiował w szkole filmowej. W dłuższym metrażu debiutował w 1977 (Backroads). Realizował filmy i seriale dla australijskiej telewizji.

Pod koniec lat 80. zaczął pracować w Hollywood, gdzie stał się specjalistą od kina sensacyjnego. Nakręcił m.in. obrazy na podstawie prozy Toma Clancy’ego: Czas patriotów (1992) i Stan zagrożenia (1994), oba z Harrisonem Fordem w roli głównej, oraz thriller erotyczny Sliver z Sharon Stone (1993). Był także reżyserem Świętego, remake'u angielskiego serialu z Valem Kilmerem w roli tytułowej i dreszczowca Kolekcjoner kości (1999) oraz Spokojnego Amerykanina z Michaelem Caine'em.

Najważniejszy swój film nakręcił jednak w ojczyźnie. W 2002 wyreżyserował Polowanie na króliki, obraz poświęcony australijskiemu skradzionemu pokoleniu. Jej bohaterkami są trzy dziewczynki, Aborygenki odebrane matkom i wychowywane w specjalnym zakładzie. Ruszają one w długą wędrówkę do domu, wzdłuż płotu powstrzymującego króliki. Fabuła filmu jest oparta na prawdziwych wydarzeniach z lat 30. XX wieku.

Reżyseria (wybór) | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Filmy w reżyserii Phillipa Noyce’a

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Phillip Noyce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy