Piórolotek pięciopiór w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaPiórolotek pięciopiór (Pterophorus pentadactyla, Aciptilia pentadactyla) – nazywany często piórolotkiem śnieżynką; owad z rzędu motyli, należący do rodziny piórolotkowatych (Pterophoridae)
Spis treści
- 1 Wygląd
- 2 Środowisko, rozmieszczenie i gęstość zasiedlenia
- 3 Okres występowania
- 4 Rośliny żywicielskie
- 5 Bibliografia
- 6 Zobacz też
Wygląd | edytuj kod
Całe ciało jest śnieżnobiałe. Przednie skrzydło ma długość 1,4-1,6 cm. Jest ono głęboko rozszczepione i wraz z trzema promieniami skrzydła tylnego tworzy 5 "palców". Długa strzępina na skrzydłach powoduje, ze lot jest miękki i chwiejny. Nogi charakteryzują się niezwykle długimi goleniami.
Środowisko, rozmieszczenie i gęstość zasiedlenia | edytuj kod
Piórolotek śnieżynka zamieszkuje pola, łąki, ogrody i zarośla na terenie całej Europy na południe od kręgu polarnego (z wyjątkiem Półwyspu Pirenejskiego). Jest motylem pospolitym, choć ze względu na małe rozmiary i delikatną budowę ciała często niezauważanym.
Okres występowania | edytuj kod
Imago występuje w jednym pokoleniu rocznie, latając od maja do września, natomiast gąsienicę można spotkać przez całą wiosnę, do maja.
Rośliny żywicielskie | edytuj kod
Gąsienice żerują na tarninie (Prunus spinosa), koniczynie (Trifolium sp.), zawilcu (Anemone nemorosa) i róży (Rosa sp.).
Bibliografia | edytuj kod
- Władysław Strojny, Nasze zwierzęta, Państwowe Wydawnictwa Rolnicze i Leśne, 1981
- H. Reichholf-Riehm, Leksykon przyrodniczy, Motyle, Świat Książki, Warszawa 1996
Zobacz też | edytuj kod
OryginałEdytujHistoria i autorzy
