Piąty element


Piąty element w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piąty element (ang. The Fifth Element) – film science-fiction produkcji francuskiej z 1997 roku w reżyserii Luca Bessona.

Spis treści

Obsada | edytuj kod

Tytuł | edytuj kod

Polskie tłumaczenie angielskiego tytułu The Fifth Element nie oddaje w pełni zamysłu reżysera. Film ukazuje miłość jako jeden z żywiołów (ang. element).

Fabuła filmu | edytuj kod

Akcja rozpoczyna się w 1914 roku w pobliżu egipskiej świątyni. Na Ziemię przybywają Mondoshawanowie, sprawujący opiekę nad czterema żywiołamiwodą, ogniem, ziemią, wiatrem – zwanymi w filmie elementami. Elementy są to cztery kamienie ustawione dookoła Piątego Elementu wyzwalające Światło Stworzenia.

Następnie akcja filmu przenosi się do roku 2263. W stronę Ziemi zmierza nieznany obiekt, którego nie da się zniszczyć. Z pomocą przybywają Mondoshawanowie, ale ich statek zostaje zestrzelony przez Mangalorów, wrogo nastawionej do Ziemian rasy. Ziemscy naukowcy z wraku statku odzyskują żywe komórki, z których udaje im się sklonować żywą istotę, Leeloo. Ta jednak ucieka z laboratorium i przez przypadek wpada do taksówki Korbena Dallasa, byłego majora sił specjalnych.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piąty element" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy