Piękne wsie pięknie płoną


Piękne wsie pięknie płoną w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piękne wsie pięknie płoną – (serb. Лепа села лепо горе, Lepa sela lepo gore; ang. Pretty village, pretty flame) – jugosłowiański dramat wojenny z 1996 roku w reżyserii Srđana Dragojevicia. Akcja filmu toczy się w trakcie wojny w Bośni i Hercegowinie i przedstawia historię Milana, serbskiego żołnierza uwięzionego wraz z kompanami w tunelu przez boszniacki oddział. Dzięki retrospekcjom widzimy losy uwięzionych żołnierzy w przedwojennej Jugosławii, w szczególności Milana i jego boszniackiego przyjaciela Halila.

Niemal 800 tysięcy ludzi oglądało film w serbskich kinach[1], co stanowiło 8% populacji całego kraju. Film został zgłoszony do nagrody Oscara w kategorii najlepszy film nieanglojęzyczny, jednak jego kandydatura została odrzucona[2].

Spis treści

Opis fabuły | edytuj kod

Film rozpoczyna czarno-biała sekwencja, relacjonująca oddanie do użytku tunelu w Bośni, zakończonej efektownym zranieniem palca nożyczkami przez zaproszonego gościa, przecinającego wstęgę. Dziecinna przyjaźń Serba Milana i Muzułmanina Halila, pod wpływem wojny przeradza się w nienawiść. Scenerią, w której rozgrywa się większość filmu jest wspomniany tunel, w którym w czasie wojny została uwięziona i otoczona przez oddziały muzułmańskie grupa serbskich żołnierzy. Staje się to pretekstem do zaprezentowania zróżnicowanych postaw ludzkich wywołanych przez wojnę – od heroizmu i brawury poprzez objawy szaleństwa do zwierzęcego strachu. Dialogi prowadzone przez serbskich żołnierzy w tunelu stają się momentami dość abstrakcyjne, równie abstrakcyjna staje się obecność w tunelu Amerykanki, pracującej dla jednej z organizacji humanitarnych. Końcowe sceny w szpitalu, kiedy ciężko ranny Serb próbuje zabić ciężko rannego Bośniaka czołgając się do niego po szpitalnej podłodze mogą wskazywać, że autorzy przede wszystkim chcieli zaprezentować bezsens tej wojny.

W rolach głównych | edytuj kod

Nagrody | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bjela za MONDO: Bog te...uspeli smo!, „Mondo Portal” [dostęp 2017-12-30]  (serb.).
  2. 39 Countries Hoping for Oscar Nominations, Academy of Motion Picture Arts and Sciences, 9 lutego 1999 [dostęp 2017-12-30]  (ang.).
  3. Angers European First Film Festival (1997), IMDb [dostęp 2017-12-30] .
  4. Ft. Lauderdale International Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30] .
  5. Stockholm Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30] .
  6. São Paulo International Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30] .
  7. Thessaloniki Film Festival (1996), IMDb [dostęp 2017-12-30] .
Kontrola autorytatywna (film):
Na podstawie artykułu: "Piękne wsie pięknie płoną" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy