Piłat i inni


Piłat i inni w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piłat i innifilm fabularny w reżyserii Andrzeja Wajdy z roku 1972; inspirowany jednym z wątków powieści Michaiła Bułhakowa pt. Mistrz i Małgorzata.

Spis treści

Cenzura | edytuj kod

Po nakręceniu film padł ofiarą peerelowskiej cenzury. W 1975 roku w zaleceniach dla cenzorów Główny Urząd Kontroli Prasy, Publikacji i Widowisk zakazał publikowania informacji na temat tego filmu. Tomasz Strzyżewski w swojej książce o cenzurze w PRL cytuje oficjalny tajny dokument urzędu kontroli, podając zakres ingerencji cenzorskich: "Nie należy dopuszczać do publikacji żadnych materiałów, recenzji, omówień i artykułów na temat filmu "Piłat i inni" oraz żądań szerokiego rozpowszechnienia tego filmu. Mogą być zwalniane wyłącznie informacje repertuarowe o fakcie wyświetlenia tego filmu w konkretnym kinie studyjnym. Zalecenie nie dotyczy specjalistycznych pism filmowych, z których należy usuwać jedynie ewentualne żądania szerokiego rozpowszechniania"[1].

Obsada | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

  • Tomasz Strzyżewski: Wielka księga cenzury PRL w dokumentach. Warszawa: Prohibita, 2015, s. 91. ISBN 978-83-61344-70-4.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

  1. Tomasz Strzyżewski 2015 ↓, s. 119.
Na podstawie artykułu: "Piłat i inni" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy