Piłka nożna kobiet w Polsce


Piłka nożna kobiet w Polsce w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii To jest najnowsza wersja przejrzana, która została oznaczona 2 kwi 2021. Od tego czasu wykonano 1 zmianę, która oczekuje na przejrzenie. Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piłka nożna kobiet - zespołowa dyscyplina sportu. W Polsce piłkarskie, kobiece drużyny klubowe rywalizują w Ekstralidze, I lidze (2 grupy), II lidze (4 grupy), III lidze (17 grup), IV lidze (wyłącznie województwa Mazowieckie i Małopolskie) oraz w Pucharze Polski. Uczestniczy w nich 235 drużyn zrzeszonych w 211 klubach[1].

Spis treści

Historia | edytuj kod

Na ziemiach polskich kobiety zaczęły uprawiać piłkę nożną już na początku XX wieku. Gra miała wówczas charakter wyłącznie towarzyski i nieoficjalny. Najczęściej były to mecze, rzadziej turnieje, jednak nie miały one charakteru zorganizowanych rozgrywek. We wrześniu 1921 roku utworzono w Poznaniu pierwszy w historii kobiecy zespół piłkarski stanowiący jedną z sekcji Towarzystwa Sportowego Unja Poznań. Wtedy też na łamach lokalnej prasy opublikowano zdjęcia futbolistek.

Reaktywacja kobiecej piłki nożnej nastąpiła w latach 50. Latem 1957 r. powstała pierwsza w powojennej Polsce kobieca drużyna piłki nożnej. Utworzono ją przy przy katowickim klubie Kolejarz[2]. W dniu 1 września 1957 r. w Katowicach odbył się pierwszy mecz pomiędzy drużynami Kolejarza Katowice i Kolejarza Szczecin. Katowiczanki wygrały 1:0[3]. Pojedynek anonsowany był jako pierwszy w historii Polski. W kolejnych latach organizowano mecze towarzyskie lub pokazowe. Duża trudnością była mała liczba drużyn. W roku 1971 zorganizowano w Szczecinie mecz o Puchar Polskiej Żeglugi Morskiej, w którym reprezentacja Szczecina pokonała reprezentację Gdańska 5:0. W tym samym roku z okazji Dnia Kobiet tygodnik „Prometej” zorganizował w Rzeszowie turniej, na który zaproszono zespoły reprezentujące Kraków, Lublin, Rzeszów oraz „Express Wieczorny”. Do wzięcia udziału w kolejnej edycji turnieju w 1972 roku zaproszono mistrza Słowacji Duklę Prešov. Turnieje okazały się być przez kilka najbliższych lat najważniejszą imprezą piłkarstwa kobiecego w Polsce.

W roku 1971 w Gdyni z inicjatywy Romana Bieszke powstał TKKF Checz. W tym samym roku w Szczecinie powstał klub TKKF Mors. Trzy lata później w Sosnowcu z inicjatywy redaktora Jana Zielińskiego i działacza OZPN-u Maurycego Wieczorka powstała sekcja piłki nożnej kobiet przy drużynie Czarnych. Opiekunami sekcji piłkarskiej kobiet zostali: Irena Półtorak i Tadeusz Maślak. Pionierami tej kobiecej piłki nożnej były również: Korona Kraków, Garbarnia Kraków, Karolinki Jaworzyna Śląska, Walter Radom, Irena Wrocław, Telpod Kraków oraz Polam Warszawa.

W 1975 roku odbyły się pierwsze nieoficjalne Mistrzostwa Polski kobiet. Zwyciężyła wówczas drużyna Checz Gdynia. Gdynianki zwyciężały także w kolejnych edycjach mistrzostw w latach: 1976, 1978 i 1979. Rok 1979 okazał się przełomowy dla rozwoju piłkarstwa kobiecego w Polsce. Podczas konferencji Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu postanowiono utworzyć Komisję do Spraw Piłki Nożnej Kobiet, a także, począwszy od jesieni, organizować Mistrzostwa Polski. Triumfatorkami pierwszej edycji (tj. sezonu 1979/1980) zostały Czarne Sosnowiec, które pięć lat później wywalczyły również premierowy Puchar Polski.

27 czerwca 1981 roku swoje pierwsze oficjalne spotkanie międzypaństwowe rozegrała żeńska reprezentacja narodowa. Polki uległy w Katanii Włoszkom 0:3. W dniu 12 lipca 1984 Biało-czerwone zadebiutowały przed własną publicznością. W meczu z Czechosłowacją, rozegranym w Piotrkowie Trybunalskim, Polki przegrały 1:4 (1:3). Jedyna bramka była jednocześnie historyczną, pierwszą zdobytą w oficjalnym spotkaniu. Podczas meczu turnieju w Bernie, który rozgrywany był 1 października 2001 r., ówczesne mistrzynie Polski AZS Wrocław pokonały Hapoel Tel Awiw 7:0 (4:0). Był to debiut w nowo utworzonym Pucharze Europy. Trzy lata później akademiczki awansowały do II rundy rozgrywek.

Rozgrywki krajowe | edytuj kod

Mimo, że w ostatnich sezonach Ekstraligi najwięcej sukcesów odnosi Medyk Konin, najbardziej utytułowanym klubem pozostają Czarni Sosnowiec. Zespół z Sosnowca: dwunastokrotnie wywalczył Mistrzostwo Polski, jedenastokrotnie Puchar Polski, a siedmiokrotnie zdobył tzw. podwójną koronę.

Puchar Europy | edytuj kod

W Pucharze Europy, AZS-owi Wrocław dwukrotnie udało się zakwalifikować do drugiej rundy rozgrywek. W tej fazie rywalizuje 16 najlepszych drużyn Europy.

I Edycja (2001)

II Edycja (2002)

III Edycja (2003)

IV Edycja (2004)

II runda

V Edycja (2005)

II runda

VI Edycja (2006)

  • 8 sierpnia (Strumica) AZS Wrocław – ZFK Šćiponjat Hasanbeg 4:1 (2:0)
  • 10 sierpnia (Strumica) AZS Wrocław – Helsingin Jalkapalloklubi 0:1 (0:0)
  • 12 sierpnia (Strumica) AZS Wrocław – Frauen FC Zuchwil 05 2:2 (1:1)

VII Edycja (2007)

VIII Edycja (2008)

  • 4 września (Wrocław) AZS Wrocław – Naftochimik Kałusz 0:1
  • 6 września (Wrocław) AZS Wrocław – FC Levadia Tallin 4:0
  • 9 września (Wrocław) AZS Wrocław – PAÓK (Saloniki) 4:1

Liga Mistrzyń | edytuj kod

W 2009 r. Puchar Europy został przemianowany na Ligę Mistrzów Kobiet (UEFA Women´s Champions League). Modyfikacjom uległ regulamin rozgrywek. Zgodnie z nim, Mistrzynie Polski biorą udział w rozgrywkach od 1/16 finału.

IX Edycja (2009)

Reprezentacja | edytuj kod

Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet w 2004 r. przed meczem z Ukrainą.  Osobny artykuł: Reprezentacja Polski w piłce nożnej kobiet.  Osobny artykuł: Mecze kobiecej reprezentacji Polski w piłce nożnej.

W rankingu Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej najlepszych reprezentacji świata z dnia 18 grudnia 2020 r. reprezentacja Polski zajmuje 29 miejsce, klasyfikując się pomiędzy 30. Portugalią i 28. Meksykiem.

Przypisy | edytuj kod

  1. Mniej w ligach - KobiecaPilka.pl - piłka nożna kobiet, www.kobiecapilka.pl [dostęp 2019-09-28] .
  2. Pierwsza w Polsce kobieca drużyna piłkarska, „Gazeta Zielonogórska”, 13 czerwca 1957 [dostęp 2021-02-26] .
  3. Kobiety grają w piłkę nożną, „Gazeta Zielonogórska”, 4 września 1957 [dostęp 2021-03-02] , W artykule zdjęcie z meczu.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piłka nożna kobiet w Polsce" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy