Piłkarz roku w Bułgarii


Piłkarz roku w Bułgarii w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piłkarz roku w Bułgarii – coroczny plebiscyt na najlepszego bułgarskiego piłkarza grającego w kraju lub poza jego granicami. O wyniku plebiscytu decydują głosy oddane przez dziennikarzy prasowych i telewizyjnych, zajmujących się sportem.

W latach 1961–1975 organizatorem był magazyn Futbol, od 1975 do 1998 – magazyn Start, a od 1999 pieczę nad plebiscytem obejmują oba te czasopisma.

Piłkarzem, który najczęściej był wyróżniany tytułem, jest Dimityr Berbatow (siedem razy). Kolejne miejsca zajmują Christo Stoiczkow (pięć razy) oraz Christo Bonew (trzy razy). W rywalizacji klubowej najwięcej zwycięstw notowały CSKA Sofia i Lewski Sofia, których zawodnicy wygrywali ośmiokrotnie.

Tylko raz zwycięzcą klasyfikacji okazał się piłkarz nieprofesjonalny. W 2011 zwyciężył 53-letni Bojko Borisow, urzędujący premier kraju, występujący okazjonalnie w klubie Witosza Bańska Bystrzyca. Borisow stwierdził, że był to protest przeciwko bardzo słabym wynikom reprezentacji Bułgarii[1]. W 2011 drużyna narodowa zajęła ostatnie miejsce w grupie eliminacyjnej do Euro 2012 i spadła na najniższe w historii miejsce w rankingu FIFA (85). Jednak po interwencji samego Borisowa wybór ten anulowano. Piłkarzem roku został Nikołaj Michajłow, którego ojciec Borisław otrzymał tę samą nagrodę dwadzieścia pięć lat wcześniej.

Zwycięzcy | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. NewsBBC: Bulgarian PM wins player of year but wants award annulled (Dostęp 6 grudnia 2011)

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piłkarz roku w Bułgarii" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy