Piaggio


Piaggio w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Aprilia RS 250 Vespa ET4 Piaggio APE Piaggio Porter

Piaggio & Co. SpAwłoski koncern zajmujący się produkcją motocykli, skuterów, samochodów i samolotów. Siedzibą główną Piaggio Group jest miasto Pontedera.

Koncern Piaggio jest obok przedsiębiorstw japońskich jednym z największych producentów motocykli na świecie. Głównym udziałowcem w przedsiębiorstwie jest holding Immsi S.p.A.

Spis treści

Historia | edytuj kod

Przedsiębiorstwo Piaggio założył w 1884 roku przemysłowiec Rinaldo Piaggio, który produkował: lokomotywy, wagony kolejowe, a także wyroby z drewna i statki. W czasie I wojny światowej przedsiębiorstwo zaczęło działać w branży lotniczej. W okresie międzywojennym stało się potentatem w produkcji śmigieł. W czasie II wojny światowej główny trzon produkcji stanowiły samoloty wojskowe. Po wojnie zniszczone zakłady zostały reaktywowane i odbudowane. Po 1946 roku Piaggio nastawiło się na branżę motoryzacyjną, w której w szybkim tempie odniosło spektakularny sukces dzięki produkcji skutera Vespa, motoroweru Ciao i małego pojazdu dostawczego APE.

Marki wchodzące w skład Piaggio Group | edytuj kod

Modele pojazdów marki Piaggio | edytuj kod


Linki zewnętrzne | edytuj kod

Włoscy producenci motocykli Kontrola autorytatywna (biznes):
Na podstawie artykułu: "Piaggio" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy