Piaseczno (jezioro w województwie lubelskim)


Na mapach: 51°23′03″N 23°01′46″E/51,384167 23,029444

Piaseczno (jezioro w województwie lubelskim) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piasecznojezioro na Pojezierzu Łęczyńsko-Włodawskim położone w województwie lubelskim, powiecie łęczyńskim, w gminie Ludwin. Jezioro jest pochodzenia krasowego. Należy do najczystszych jezior w kraju (pierwsza klasa czystości wody). W większości jezioro ma piaszczyste dno. Jezioro charakteryzuje się najwyższą na Pojezierzu przejrzystością wody (ok. 5 m)[1].

Spis treści

Fauna | edytuj kod

W jeziorze występuje większość polskich ryb słodkowodnych. Są to (alfabetycznie): karasie, karpie, leszcze, liny, miętusy, okonie, piskorze, płocie, sielawy, sumiki karłowate (pot. koluchy), sumy, szczupaki, węgorze i wzdręgi (pot. krasnopióry). Można też spotkać raki i rzadko występujące żółwie błotne.

Flora | edytuj kod

W jeziorze występuje też wiele roślin pływających np.: rdestnica pływająca (Potamogeton natans), moczarka (Egeria densa), wywłócznik skrętoległy (Myriophyllum alterniflorum), grzybienie białe (Nymphaea alba) (pot.lilie wodne), grążele żółte (Nuphar lutea), trzciny i pałki. Drzewostan: iglaste: głównie sosny, świerki; liściaste: głównie brzozy.

Opis jeziora | edytuj kod

Brzeg północno-zachodni graniczy z bagnami oraz torfowiskami; jezioro można obejść pieszo dookoła. Ze wszystkich stron rosną lasy mieszane. Od strony zachodniej i północnej znajduje się kilka obiektów turystycznych, w tym ośrodek wypoczynkowy Uniwersytetu Przyrodniczego w Lublinie. W głównym budynku ośrodka jest siedziba sekcji żeglarskiej "Antares". Na północno-wschodnim i wschodnim brzegu jeziora zlokalizowanych jest kilkaset domów letniskowych. Na zachodnim brzegu jeziora znajduje się pływający pomost. Jego kraniec unosi się kilka metrów nad dnem jeziora, co umożliwia bezpieczne oddawanie skoków z pomostu. Pływając w okolicach środkowej części jeziora, można zauważyć plastikowe butelki przywiązane do obiektów na dnie. Oznaczają one lokalizację atrakcji podwodnych dla nurków. Na dnie jeziora zatopiony jest niemiecki samolot Junkers, jeszcze z czasów drugiej wojny światowej; stanowi on obecnie obiekt poszukiwań nurków[2].

Wymiary jeziora | edytuj kod

Jezioro ma głębokość 38,8 m (najgłębsze na Pojezierzu), powierzchnię 86 ha, długość 1,5 km i szerokość 0,8 km.

Galeria | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Lublinie: Monitoring jezior. www.wios.lublin.pl, 10.07.2018. [dostęp 2018-11-18].
  2. Gdzie nurkować: Jezioro Piaseczno, Polska. podroze.onet.pl, 25.07.2006. [dostęp 2015-07-07].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piaseczno (jezioro w województwie lubelskim)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy