Piaski-Drużków


Na mapach: 49°49′20″N 20°41′57″E/49,822222 20,699167

Piaski-Drużków w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Kaplica Najświętszego Serca Pana Jezusa

Piaski-Drużkówwieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie brzeskim, w gminie Czchów[3][4], nad Dunajcem.

W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa tarnowskiego.

Spis treści

Nazwa | edytuj kod

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Druszkow wymienia w latach (1470–1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[5]. Do tej nazwy dołączony został człon „Piaski” po przeniesieniu koryta Dunajca, które pozostawiło po sobie zamulone żyzne ziemie[6].

Integralne części wsi | edytuj kod

Geografia | edytuj kod

Wieś leży wśród wzniesień Pogórza Rożnowskiego: Głowaczki, Suchej Góry i Habaliny. Jest to jedyna miejscowość gminy Czchów, która leży na prawym brzegu Dunajca. Połączona jest z pozostałą częścią gminy poprzez prom samochodowy i most na zaporze wodnej Elektrowni Czchów[7].

Turystyka i obiekty | edytuj kod

W miejscowości znajduje się Ośrodek Wypoczynkowy Chorągwi Krakowskiej ZHP. Piaski-Drużków położone są przy zielonym szlaku turystycznym PTTK. Znajduje się tu dwór Krasuskich[7], pełniący przez pewien czas funkcję szkoły, a także kaplica. Niedaleko niej postawiono w latach 70. XX wieku kapliczkę ze śmigłem samolotowym, upamiętniającą tragiczną śmierć lotnika.

Wieś przecinają prostopadle biegnące do rzeki Dunajec strumienie, które stały się źródłem ukształtowania terenu.

Infrastruktura | edytuj kod

We wsi znajduje się sieć elektryczna, gazowa i wodociągowa. Cały obszar wsi miesi się w dobrym zasięgu sieci komórkowej i mobilnego Internetu. Drogi są asfaltowe, poza nielicznymi wyjątkami miejsc biegnących przez wzgórza[7], miejscowość leży na drodze biegnącej z Czchowa do Zakliczyna.

Historia | edytuj kod

Na terenie wsi znaleziono trzy stanowiska archeologiczne z epoki kamienia i jedno z średniowiecza[7]. Pierwsza wzmianka w źródłach pisanych pochodzi z 1308 roku. Wówczas wieś należała do Gniewomira, syna Zbrosława. W drugiej połowie XV wieku znajdowały się tu trzy folwarki. Właścicielem wsi był wówczas Jakub Druszkowski herbu Nowina[5]. W wiekach XVIII-XX wieś należała do Krasuskich herbu Nowina[6].

W okresie międzywojennym funkcjonowała szkoła podstawowa. Wówczas miejscowość sięgała do terenów później zajętych przez Czchów[6]. W latach 70. XX wieku drewniany prom zastąpiono metalowym. W 1988 r. na drogach wiejskich położono asfalt, a w latach 90. doszło do gazyfikacji i założenia telefonów stacjonarnych[6]. W 1992 r. wybudowano kaplicę pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa[8] należącą do Parafii Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie[7].

Przypisy | edytuj kod

  1. Serwis internetowy Gminy Czchów [1]
  2. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych poprzez wyszukiwarkę. Poczta Polska S.A., styczeń 2013. [dostęp 2015-03-26].
  3. a b Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. a b GUS. Rejestr TERYT
  5. a b Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, „Liber Beneficiorum”, Aleksander Przezdziecki, Tom II, Kraków 1864, s. 233
  6. a b c d Piaski Drużków (pol.). Czas Czchowa. s. 2. [dostęp 2014-04-22].
  7. a b c d e Piaski Drużków (pol.). Czas Czchowa. s. 1. [dostęp 2014-04-22].
  8. Kaplica w Piaskach Drużków (NSPJ) (pol.). Parafia p.w. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Czchowie. [dostęp 2014-04-22].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piaski-Drużków" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy