Piaskowa (dopływ Regi)


Piaskowa (dopływ Regi) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piaskowastruga[1] w woj. zachodniopomorskim, lewy dopływ rzeki Regi o długości 18 km[2].

Piaskowa wypływa z jeziora Piaski na Wysoczyźnie Łobeskiej, w gminie Radowo Małe, zaraz wpływając na teren gminy Resko. Płynie w kierunku północno-zachodnim przez Święciechowo, następnie koło dawnego młyna Grzmikoło przyjmuje duży dopływ Wilkową. Dalej przepływa przez stawy w parku w Żerzynie i uchodzi do Regi[2].

Według danych regionalnego zarządu gospodarki wodnej gatunkiem dominującym w wodach Piaskowej jest głowacz białopłetwy, będącym gatunkiem chronionym[3].

Administratorem wód Piaskowej jest Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie. Utworzył on dwa obwody rybackie, który obejmują wody strugi. Pierwszy obejmuje jezioro Piaski oraz 50 metrów wypływu strugi z jeziora. Drugi obwód obejmuje odcinek Piaskowej, 50 m od wypływu z jeziora Piaski do jej ujścia do rzeki Regi, wraz z wodami jej dopływów – z wyłączeniem wód obiektu stawowego zlokalizowanego na rzece Wilkowej w rejonie miejscowości Maliniec[4].

Nazwę Piaskowa wprowadzono urzędowo 1948 roku, zastępując poprzednią niemiecką nazwę Paatziger Bach[5].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Komisja Nazw Miejscowości i Obiektów Fizjograficznych: Hydronimy. Izabella Krauze-Tomczyk, Jerzy Ostrowski (oprac. red). T. 1. Cz. 1: Wody płynące, źródła, wodospady. Warszawa: Główny Urząd Geodezji i Kartografii, 2006. ISBN 83-239-9607-5.
  2. a b Program Ochrony Środowiska dla Gminy Resko. Szczecin: Urząd Miejski w Resku, 2004-06, s. 17, 23.
  3. Wykaz wód powierzchniowych przeznaczonych do bytowania ryb, skorupiaków i mięczaków oraz umożliwiających migrację ryb. Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Szczecinie, s. 8.
  4. Załącznik do Rozporządzenia Nr 7/2006 Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Szczecinie z dnia 13 grudnia 2006 (Dz. Urz. Woj. Zachodniopomorskiego z 2006 r. Nr 121, poz. 2528)
  5. (M.P. z 1948 r. nr 78, poz. 692, s. 22)
Na podstawie artykułu: "Piaskowa (dopływ Regi)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy