Piaskowiec orzęsiony


Piaskowiec orzęsiony w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piaskowiec orzęsiony, p. rzęsowaty[3] (Arenaria ciliata) – gatunek rośliny należący do rodziny goździkowatych. Występuje w Karpatach i Alpach. W Polsce wyłącznie w Tatrach. Wzdłuż potoków i rzek przenoszących jego pędy i nasiona schodzi na Podtatrze[4].

Morfologia | edytuj kod

Pokrój
Roślina darniowa z rozesłanymi i gęsto rozgałęziającymi się pędami. Kwiatowe pędy są szorstko owłosione (stąd nazwa gatunkowa rośliny)[4].
Liście
Ulistnienie naprzeciwlegle. Liście łopatkowato-lancetowate, o nasadach stopniowo zwężających się w krótki (ok. 5 mm) ogonek. Liście 1-nerwowe[5], o długości 4-6 mm i szerokości ok. 2 mm[4].
Kwiaty
Wyrastające na pojedynczych, cienkich i wzniesionych szypułkach. Składają się z 5 białych płatków, które są o ok. 1/3 dłuższe od ostro zakończonych i naprzemianlegle z płatkami osadzonych działek kielicha. Działki kielicha i szypułki są orzęsione. Wewnątrz korony jeden słupek i 10 pręcików[5][4].
Owoc
Otwierająca się na szczycie 6 ząbkami jajowata torebka[4]. Ma długość równą długości kielicha. Nasiona liczne, drobne i bez elajosomu.

Biologia i ekologia | edytuj kod

 Zobacz też: Rośliny tatrzańskie.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Caryophyllales (ang.). Angiosperm Phylogeny Website, 2001–. [dostęp 2010-02-12].
  2. a b The Plant List. [dostęp 2017-01-11].
  3. Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa, Adam Zając, Maria Zając: Flowering plants and pteridophytes of Poland. A checklist. Krytyczna lista roślin naczyniowych Polski. Instytut Botaniki PAN im. Władysława Szafera w Krakowie, 2002. ISBN 83-85444-83-1.
  4. a b c d e f g Zbigniew Mirek, Halina Piękoś-Mirkowa: Kwiaty Tatr. Przewodnik kieszonkowy. Warszawa: MULTICO Oficyna Wyd., 2003. ISBN 83-7073-385-9.
  5. a b Władysław Szafer, Stanisław Kulczyński: Rośliny polskie. Warszawa: PWN, 1953.
Na podstawie artykułu: "Piaskowiec orzęsiony" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy