Piejūra


Piejūra w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Fragment obszaru

Piejūra – chroniony obszar przyrodniczy (park krajobrazowy) na Łotwie w rejonie statystycznym Pieriga. Ustanowiono go w 1962. Położony jest wzdłuż wybrzeża Zatoki Ryskiej na północ od Rygi.

W parku występują rzadkie siedliska nadmorskie (wydmy, zalesione wydmy nadmorskie i stare lasy borealne), jeziora mezotroficzne i oligotroficzne. Teren objęty jest obszarem Natura 2000 (LV0301700)[1].

Badania flory rozpoczęły się w tym rejonie już pod koniec XVIII wieku. W 1894 botanik Kupfer udokumentował znaleziska archeologiczne na wyspie Buļļu. Obszar przybrzeżny tej wyspy był i jest ważnym miejscem odpoczynku dla wędrownych ptaków brodzących i wodnych[2]. Aby zachować lasy wydmowe, wydmy i plażę, w 1962 utworzono tu park przyrody „Seaside” od Vecāķi do ujścia Gauja. W 1993 utworzono rezerwaty Daugavgrīva i Vakarbuļļi.

Przypisy | edytuj kod

  1. Dabas aizsardzības pārvalde, www.daba.gov.lv [dostęp 2020-05-02] .
  2. Vakarbuļļu lieguma Dabas aizsardzības plāns, 2003. — Rīga: izstrādātājs SIA "Estonian, Latvian & Lithuanian Environment" pēc Rīgas domes pasūtījuma, kopā 49. lpp. Pieejams: Dabas aizsardzības pārvaldes mājas lapā

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piejūra" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy