Piekarty


Na mapach: 51°42′41″N 20°53′17″E/51,711389 20,888056

Piekarty w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piekarty dawniej też Piekarty-Kożuszkiwieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, w gminie Promna[4][5].

Wieś szlachecka Pikarty położona była w drugiej połowie XVI wieku w powiecie grójeckim ziemi czerskiej województwa mazowieckiego[6]. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa radomskiego.

Przez miejscowość przepływa struga Borówka.

Historia | edytuj kod

W 1409 roku w Księdze Ziemi Czerskiej zapisano informacje o wsi Picarthi. Była to właśnie obecna wieś Piekarty. Podobnie jak Lekarcice ta wieś ma niemieckie korzenie. Informuje o tym nazwa wsi pochodząca od niemieckiego słowa Pikart (Pikard).

Kolejne wzmianki pochodzą z 1441 i 1469.

Z tej wsi pochodzi ród Pikarskich. Przodkiem rodu był Jan, sędzia ziemi czerskiej, który otrzymał od książąt mazowieckich miasto Latowicze oraz liczne wsie w tym Piekarty. Latowicze wróciły pod zarząd książęcy a Piekarty stały się siedzibą rodową następcy Jana jego syna Przecława, podstolego czerskiego. Jego z kolei synem był Tobiasz mający sześciu synów: Andrzeja, Jakuba, Jana, Jurgiana, Stanisława i Zacheusza.

W połowie XVI wieku dziedzicem wsi był Jan Pikarski a po nim dziedziczył jego brat Jurgian. Po Jurgianie dziedzicem był jego syn Stanisław dziedziczący wieś na przełomie XVI i XVII wieku.

W połowie XVII wieku Anna Pikarska wyszła za mąż za Stanisława Biejkowskiego wnosząc w posagu Piekarty. Po Biejkowskich w XVIII wieku wieś należała do różnych rodów ziemiańskich aż trafiło w ręce Domańskich.

Piekarty aż do pierwszej połowy XX wieku były folwarkiem szlacheckim zwanym Piekarty-Kożuszki. Uwłaszczenie z 1864 nie objęło tej wsi.

W 1921 Piekarty liczyły 4 domy i 112 mieszkańców. Osada należała do gminy Promna i parafii Goszczyn. Właścicielem ziemskim był Stanisław Domański. Folwark liczył 401 ha.

Do dzisiaj zachowało się zachodnie skrzydło dworu z XIX wieku[7]. W budynku przez wiele lat mieściła się szkoła podstawowa dla okolicznych dzieci.

Przypisy | edytuj kod

  1. Portal polskawliczbach.pl
  2. GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.. [dostęp 2018-12-13].
  3. Poczta Polska. Wyszukiwarka kodów pocztowych
  4. a b c GUS. Wyszukiwarka TERYT
  5. a b Rozporządzenie w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  6. Mazowsze w drugiej połowie XVI wieku ; Cz.1, Mapa, plany, Warszawa 1973, k. 4.
  7. http://www.polskiezabytki.pl/m/obiekt/4006/Piekarty/ .

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piekarty" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy