Pierre Michon


Pierre Michon w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierre Michon (ur. 28 marca 1945 w Châtelus-le-Marcheix) − pisarz i eseista, powszechnie uważany za klasyka współczesnej literatury francuskiej[1] .

Jego autobiograficzna "quasi-powieść", Żywoty maluczkich (Vies minuscules, 1984), już w roku wydania przez księgarnię Gallimarda stała się książką kultową, z czasem zyskując miano arcydzieła[1]. Utwór składa się z ośmiu tytułowych żywotów, w których autor-narrator snując opowieści z najpospolitszej ludzkiej codzienności podnosi je do rangi legendy.

Jeden z krytyków literackich zwrócił uwagę na alegoryczny wymiar rodzinnych anegdot w twórczości Michona[1].

O ojcu mym, niedostępnym i ukrytym niczym bóg, nie potrafię myśleć wprost. Podobnie jak wiernemu − ale któremu, być może, nie dostaje wiary − potrzeba mi pomocy jego pośredników, aniołów czy kapłanów[2].

Inną jego znaczącą powieścią są wydane w 2009, nieprzetłumaczone jeszcze na język polski, "żywoty" jedenastu największych przywódców Wielkiej Rewolucji Francuskiej, członków słynnego Komitetu Ocalenia Publicznego oraz uczestników − używając określenia Jules'a Micheleta − "Ostatniej Wieczerzy Rewolucji". Książka nosi tytuł Les Onze, co znaczy: "Jedenastu".

Spory wpływ na pisarstwo Michona miały dzieła Arthura Rimbauda. Pisarz poświęcił mu w 1991 fabularyzowany, na wpół poetycki esej biograficzny, Rimbaud syn (Rimbaud le fils), który w założeniu imitował swoim stylem poematy napisane przez XIX-wiecznego symbolistę. Michona z Rimbaudem łączy więc przede wszystkim wykorzystanie pełnej, nieco zawiłej, choć jednocześnie pełnej konkretów poetyckiej frazy.

Michon jest również laureatem wielu prestiżowych nagród literackich.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c Wydawca: Pierre Michon: Żywoty maluczkich. Warszawa: Czytelnik, 2006, s. IV. ISBN 83-07-03066-8.Sprawdź autora rozdziału:1.
  2. Pierre Michon: Żywoty maluczkich. Warszawa: Czytelnik, 2006, s. 56. ISBN 83-07-03066-8.
  3. a b c d e Éditions Verdier – Pierre Michon. [dostęp 2009-08-19]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-13)].
Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Pierre Michon" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy