Piersiówka (naczynie)


Piersiówka (naczynie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Piersiówka

Piersiówka – silnie spłaszczone, dopasowane do kształtu ciała naczynie, przeznaczone do napojów o wysokiej zawartości alkoholu. Wykonana najczęściej z metalu, rzadziej z tworzywa sztucznego lub szkła. Jej pojemność i wymiary dostosowane są do wygodnego i dyskretnego umieszczenia w kieszeni ubrania.

Spis treści

Opis | edytuj kod

Dekorowana piersiówka

Dawniej piersiówki wykonywano z cyny, srebra lub szkła, obecnie większość piersiówek wykonuje się ze stali nierdzewnej lub tworzywa sztucznego. Metalowe piersiówki często zdobione są rozmaitego rodzaju drukowanymi lub grawerowanymi napisami lub rysunkami. Niekiedy, w celu izolacji termicznej, wyposażone są w pokrowiec z tkaniny, skóry lub tworzywa sztucznego.

Piersiówki mogą różnić się kształtem, choć zwykle mają kształt dopasowany do krzywizny ciała dla wygodnego i dyskretnego przenoszenia. Zakrętka naczynia często przymocowana jest do piersiówki, by zapobiec zgubieniu. Niekiedy w skład zestawu wchodzą niewielkie kieliszki, jednak najczęściej pije się bezpośrednio z gwintowanego otwartego wylotu – szyjki piersiówki.

Dostępne w sprzedaży są butelki o kształcie piersiówki, napełniane przez producentów napojów alkoholowych, jednak najczęściej piersiówka jest kupowana przez użytkownika i napełniana samodzielnie. Z uwagi na niewielką objętość, napełniane są wysokoprocentowymi alkoholami[1].

Historia | edytuj kod

Piersiówka ukryta pod podwiązką w czasie prohibicji w USA

Butelki kształtem zbliżonym do dzisiejszej piersiówki zaczęły być używane przez wyższe warstwy społeczne w XVIII w. Jednakże naczynia na płyny o niewielkiej objętości były stosowane już od kilku stuleci. W portowych miastach Wielkiej Brytanii kobiety przemycały alkohol ukryty w naczyniach wykonanych ze świńskich pęcherzy. Po wprowadzeniu prohibicji w USA, w 1920 roku, w stanie Indiana zakazano sprzedaży szejkerów i piersiówek[2][3].

W żargonie lotników Royal Air Force piersiówką (hip flask) nazywany był rewolwer przytroczony do uda[4].

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. The 25 coolest flasks of all time
  2. Prohibition
  3. The History Of Hip Flasks
  4. Code names & RAF vocabulary

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piersiówka (naczynie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy