Pierwiosnek chiński


Pierwiosnek chiński w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pierwiosnek chiński, syn. pierwiosnka chińska (Primula praetinens), zwyczajowo nazywany też prymulką chińską – gatunek rośliny należący do rodziny pierwiosnkowatych. Pochodzi z Chin[2]. W Polsce jest czasami uprawiany jako roślina ozdobna.

Spis treści

Nazewnictwo | edytuj kod

Dawniej przez botaników był opisywany pod naukową nazwą jako Primula sinensis Sabine ex Lindl.. Przez przetłumaczenie tej nazwy powstała polska nazwa pierwiosnek chiński. Według nowszych ujęć taksonomicznych prawidłowa nazwa naukowa tego gatunku to Primula praenitens[2].

Morfologia | edytuj kod

Liście
Długoogonkowe, miękko owłosione, sercowojajowate lub podłużnie eliptyczne, klapowane, brzegiem ząbkowane. Spodem często czerwonawe.
Kwiaty
U formy typowej są różowe lub purpuroworóżowe, a u odmian ozdobnych w bogatej palecie barw, również z kropkowanymi płatkami. Głąbik kwiatowy z kilkoma gęstymi okółkami (tzw. typ kandelabrowy).

Zastosowanie | edytuj kod

W Polsce roślina uprawiana jako roczna roślina doniczkowa. Uprawiana jest w głównie szklarniach i sprzedawana w doniczkach w postaci kwitnących już roślin. Rozmnażana jest z nasion, które wysiewa się od czerwca do sierpnia, we wrześniu doniczkuje, w listopadzie przesadza do większych doniczek. Rozpoczyna kwitnienie od listopada do stycznia i sprzedawana jest w postaci kwitnących okazów[3]. Może być też wysiewana w miesiącach od lutego do czerwca, po wschodzie pikowana do małych doniczek, jesienią do większych, a przez zimę przetrzymywana w chłodniejszym pomieszczeniu (temp. 10-13 st.C). Zakwita wówczas wiosną[4].

Odmiany | edytuj kod

Wiele, różniących się kształtem, barwą i rozmiarem kwiatów.

Przypisy | edytuj kod

  1. Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2010-03-12].
  2. a b c Germplasm Resources Information Network (GRIN). [dostęp 2010-08-15].
  3. Bolesław Chlebowski, Kazimierz Mynett: Kwiaciarstwo. Warszawa: PWRiL, 1983. ISBN 83-09-00544-X.
  4. Dawid Longman: Pielęgnowanie roślin pokojowych. Warszawa: PWR i L, 1997. ISBN 83-09-01559-3.
Identyfikatory zewnętrzne (takson):
Na podstawie artykułu: "Pierwiosnek chiński" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy