Piotrówka (województwo opolskie) w encyklopedii
Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwaniaPiotrówka (dodatkowa nazwa w j. niem. Petersgrätz[1]; dawn. Pietrówka[2]) – wieś w Polsce, położona w województwie opolskim, w powiecie strzeleckim, w gminie Jemielnica przy drodze wojewódzkiej nr 426. Od stolicy powiatu Strzelec Opolskich dzieli ją ok. 10 km a od stolicy województwa - Opola, ok. 30 km. W niedalekiej odległości przebiega autostrada A4 (węzeł Olszowa - 269).
Nazwa wioski - "Petersgratz", powstała od połączenia imienia pastora Piotr Schikora - "Peter" (który miał duży wkład w założenie wsi) i słowa "gratz" ("hradec")[3]. Ze względu na układ przestrzenny zabudowy Piotrówkę zalicza się do ulicówek.
Przed 1945 rokiem miejscowość zamieszkiwali:Morawianie i Niemcy. W plebiscycie w 1921 roku zdecydowana większość opowiedziała się przeciwko przyłączeniu do państwa polskiego. Po wojnie protestancka ludność morawska została wysiedlona początkowo do Czechosłowacji, skąd, jako zdeklarowani Niemcy, zostali następnie wywiezieni do okupowanych Niemiec. Na ich miejsce sprowadzono osadników z Kresów Wschodnich.
W Piotrówce jest klub piłkarski LZS Piotrówka. Klub został założony w 1951 roku.
Spis treści
Galeria zdjęć | edytuj kod
Bibliografia | edytuj kod
- "Piotrówka", praca zbiorowa pod redakcją ks. Alojzego Piechoty, Wydawnictwo Świętego Krzyża, Opole 2008, na podstawie: http://www.parafia-piotrowka.pl/index.html
Przypisy | edytuj kod
- ↑ Rozporządzenie Ministrów: Administracji Publicznej i Ziem Odzyskanych z dnia 12 listopada 1946 r. o przywróceniu i ustaleniu urzędowych nazw miejscowości (M.P. z 1946 r. Nr 142, poz. 262)
- ↑ Uchwała Nr VII/30/54 Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 4 października 1954 r. w sprawie podziału na gromady powiatu strzeleckiego; w ramach Zarządzenia Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 4 listopada 1954 r. w sprawie ogłoszenia uchwał Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 4 października 1954 r. dotyczących reformy podziału administracyjnego wsi (Dziennik Urzędowy Wojewódzkiej Rady Narodowej w Opolu z dnia 27 grudnia 1954 r., Nr. 12, Poz. 68)
- ↑ Historia Piotrówki. [dostęp 18-01-2013].
Linki zewnętrzne | edytuj kod
OryginałEdytujHistoria i autorzy
