Piotr Kacejko


Piotr Kacejko w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Antoni Kacejko (ur. 1955[1]) – polski inżynier, specjalista w zakresie elektryki i elektroenergetyki, profesor nauk technicznych, rektor Politechniki Lubelskiej w kadencjach 2012–2016 i 2016–2020.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jest absolwentem Wydziału Elektrycznego Politechniki Lubelskiej, magisterium uzyskał na podstawie pracy pt. Wybrane aspekty metod obliczania zwarć w sieciach elektroenergetycznych przy pomocy maszyn cyfrowych[2]. Stopień doktora nauk technicznych uzyskał na Wydziale Elektrycznym Politechniki Warszawskiej w 1982 w oparciu o rozprawę Obliczanie warunków zwarciowych w dużych systemach elektroenergetycznych, w aspekcie wzrostu liczby sprzężonych ze sobą torów linii napowietrznych. Habilitował się w 1999 na tym samym wydziale na podstawie pracy zatytułowanej Analiza systemu elektroenergetycznego w ujęciu obiektowym. 8 czerwca 2006 otrzymał tytuł profesora nauk technicznych.

Specjalizuje się w analizie systemów elektroenergetycznych, szczególnie w stanach awaryjnych oraz w metodach numerycznych związanych z ich analizą. Jest jednym z twórców programów komputerowych przeznaczonych do obliczeń zwarciowych wykorzystywanego w wielu jednostkach energetyki. Był stażystą na Uniwersytecie w Glasgow, gdzie brał udział w pracach nad przesyłem mocy na duże odległości.

Pracę zawodową rozpoczął w swojej macierzystej uczelni w 1979 jako asystent, od 1983 do 1999 był adiunktem, następnie obejmował kolejno stanowiska profesora nadzwyczajnego (2000) i zwyczajnego (2006). Przez sześć lat pracował również w Zakładzie Energetycznym Lublin jako specjalista do spraw informatyki. Brał udział we wdrażaniu projektów związanych ze sterowaniem systemem (Dyster oraz Eurorynek) w Polskich Sieciach Elektroenergetycznych.

W 2006 został kierownikiem Katedry Sieci Elektrycznych i Zabezpieczeń. 13 marca 2012 wybrany na rektora Politechniki Lubelskiej. 9 marca 2016 uzyskał reelekcję na drugą kadencję[3].

Jest autorem lub współautorem kilku książek oraz ponad 70 artykułów w czasopismach i materiałach konferencyjnych polskich i zagranicznych, a także kilkudziesięciu raportów dla jednostek energetyki. Za prace naukowo-badawcze związane w wdrażaniem informatyki w energetyce oraz działalność wydawniczą uzyskał kilkukrotnie nagrodę ministra edukacji narodowej. Jest członkiem Sekcji Systemów Elektroenergetycznych Komitetu Elektrotechniki PAN, członkiem Stowarzyszenia Elektryków Polskich oraz amerykańskiego stowarzyszenia IEEE.

Wybrane publikacje | edytuj kod

  • Piotr Kacejko, Jan Machowski, Zwarcia w systemach elektroenergetycznych, Wydawnictwa Naukowo-Techniczne, Warszawa 2009.
  • Piotr Kacejko, Generacja rozproszona w systemie elektroenergetycznym, Wyd. Politechniki Lubelskiej, Lublin 2004.
  • Piotr Kacejko, Inżynieria elektryczna i informatyczna w nowych technologiach elektroenergetycznych, Monografie vol. 80, Komitet Inżynierii Środowiska PAN, Lublin 2011.

Przypisy | edytuj kod

  1. Piotr Kacejko. ktokogo.pl. [dostęp 2016-03-11].
  2. Piotr Kacejko: Obliczanie warunków zwarciowych w dużych systemach elektroenergetycznych, w aspekcie wzrostu liczby sprzężonych ze sobą torów linii napowietrznych. Lublin: Politechnika Lubelska, 1982, s. 117. [dostęp 2016-03-11].
  3. Politechnika już wybrała rektora. Został nim prof. Piotr Kacejko. kurierlubelski.pl, 8 marca 2016. [dostęp 2016-03-11].

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Piotr Kacejko" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy