Piotr Karol Orleański-Bragança


Piotr Karol Orleański-Bragança w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Książę Piotr Karol Orleański-Bragança, właściwie: Pedro de Alcântara Carlos João Lourenço Miguel Rafael Gabriel Gonzaga de Orleans e Bragança (ur. 31 października 1945 w Rio de Janeiro) – tytularny czwarty książę de Orleans e Bragança, obecna głowa cesarskiej rodziny z tzw. linii Petrópolis.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Piotr Karol urodził się w Rio de Janeiro jako najstarszy syn księcia Piotra Gastona, i jego żony - Marii de la Esperanza Burbon, księżniczki Obojga Sycylii, córki Karola Tankreda Sycylijskiego i jego drugiej żony - Ludwiki Orleańskiej. Poprzez oboje swoich rodziców jest bratem ciotecznym Henryka Orleańskiego, hrabiego Paryża, pretendenta do tronu Francji, Duarte Pio, księcia Bragança, pretendenta do tronu Portugalii, Adama Karola, księcia Czartoryskiego, i Jana Karola I Burbona, króla Hiszpanii.

2 września 1975, w Petrópolis Piotr Karol ożenił się z Rony Kuhn de Souza (20 marca 1938 - 14 stycznia 1979). Para miała jednego syna:

Rony zmarła dwa dni po urodzeniu syna.

16 lipca 1981, w Fazenda São Geraldo Piotr Karol ożenił się ponownie, z Patricią Alexandrą Brascombe (22 listopada 1964–21 listopada 2009). Para miała jednego syna:

  • księcia Filipa Rodrigo Aleksandra Orleańskiego-Bragança (ur. 31 grudnia 1982).

Życie prywatne | edytuj kod

Piotr Karol jest leśnikiem, ufundował, a teraz zajmuje się ogrodem botanicznym w Brasílii. 27 grudnia 2007 zmarł ojciec Piotra Karola, a on został głową jednej z gałęzi rodziny cesarskiej i pretendentem do tronu Brazylii. Jego zwolennicy uważają, że zrzeczenie się praw do tronu przez jego dziadka - Piotra de Alcântara było nieważne, i twierdzą, że Piotr Karol jest głową całej rodziny cesarskiej. W 2008 hiszpańska gazeta Público doniosła, że Piotr Karol sam jest republikaninem[1].

Odznaczenia i wyróżnienia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Bernardo Gutiérrez, "La familia real brasileña defiende los nuevos ideales", Príncipes Republicanos (09/01/2008).
  2. a b c Report of the International Commission for Orders of Chivalry 2007. W: Register of orders of chivalry [on-line]. icocregister.org. s. XVII. [dostęp 2015-04-15].

Zobacz też | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piotr Karol Orleański-Bragança" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy