Piotr Oborski


Piotr Oborski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Oborski (ur. 10 lutego 1907 we wsi Jastrzębiec, zm. 18 czerwca 1952 w Rawiczu) – prezbiter katolicki, ofiara represji komunistycznych.

Z rozpoczęciem okupacji niemieckiej z innymi profesorami kieleckiego seminarium duchownego ks. Oborski opuścił Kielce, udając się na wschód. Po powrocie do Kielc 27 września 1939 roku otrzymał nominację na tymczasowego administratora parafii Piotrkowice k. Jędrzejowa. Placówki nie objął, gdyż z zawieruchy wojennej powrócił jej dotychczasowy proboszcz.

15 lipca 1948 roku ks. Piotr Oborski został mianowany administratorem parafii Wolbrom i prefektem miejscowego gimnazjum i liceum. Pół roku później był już proboszczem parafii i dziekanem.

Z trzech księży pracujących w parafii 19 kwietnia 1950 roku aresztowano proboszcza ks. dr. Piotra Oborskiego i jednego z wikariuszy ks. Zbigniewa Gadomskiego. W czasie śledztwa przetrzymywani byli w więzieniu przy ul. Montelupich w Krakowie. Nie dopuszczono do nich nikogo. Księży oskarżono o współpracę z tajną organizacją "Armia Podziemia" i współudział w zabójstwie.

1 czerwca 1951 roku ks. dr Piotr Oborski został przewieziony do więzienia dla politycznych w Rawiczu. Zmarł 18 czerwca 1952 r. w szpitalu miejskim w Rawiczu. Zarząd więzienia w oficjalnym dokumencie – akcie zgonu przesłanym do kieleckiej kurii i rodziny zmarłego, wymienił jako przyczynę śmierci zapalenie otrzewnej. Świadkowie ostatnich dni życia ks. Piotra Oborskiego twierdzą, że kapłan został okrutnie pobity, co już wcześniej kilka razy miało miejsce.

W kościele pw. św. Katarzyny w Wolbromiu została umieszczona tablica pamiątkowa poświęcona pamięci ks. Piotra Oborskiego i ks. Zbigniewa Gadomskiego. Jej poświęcenia dokonał bp. Adam Śmigielski 3 maja 2004 roku[1].

23 kwietnia 2013 roku ks. Piotr Oborski został oficjalnie zrehabilitowany. Sąd Okręgowy w Krakowie stwierdził nieważność wyroku byłego Wojskowego Sądu Rejonowego w Krakowie z dnia 22 stycznia 1951 roku, skazującego go na karę dożywotniego więzienia[2].

Bibliografia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Kronika ważniejszych wydarzeń w latach 1998–2004. oficjalna strona Parafii św. Katarzyny DM w Wolbromiu [dostęp 2018-10-31]
  2. Agnieszka Dziarmaga: Ks. Piotr Oborski zrehabilitowany. Niedziela.pl, Edycja kielecka 22/2013. [dostęp 2018-10-31].
Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Piotr Oborski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy