Piotr Pawlenski


Piotr Pawlenski w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Andriejewicz Pawlenski (ros. Пётр Андреевич Павленский; ur. 8 marca 1984) – rosyjski performer i działacz polityczny.

Biogram | edytuj kod

Urodził się w Leningradzie w 1984, studiował sztukę monumentalną na Akademii Sztuki i Przemysłu im. Alexandra Stieglitza[1] w Petersburgu. Podczas nauki na czwartym roku brał udział w szkoleniu zorganizowanym przez Fundację Kultury i Sztuki Pro Arte (Про Арте) w Petersburgu.

Piotr Pawlenski i Oksana Szałygina (ros. Оксана Шалыгина) w 2012 założyli niezależną gazetę internetową poświęconą sztuce współczesnej w kontekstach politycznych, feminizmu i równouprawnienia. Pierwszy raz artysta stał się znany przez zszycie warg[2] w proteście politycznym przeciw uwięzieniu członkiń rosyjskiej grupy punkowej Pussy Riot. 14 listopada 2012 Reuters opublikował listę 98 najlepszych zdjęć roku, gdzie znalazła się fotografia Piotra Pawlenskiego z zaszytymi ustami. 3 maja 2013 odbył się protest polityczny Pawlenskiego przeciwko represyjnej polityce rządu. Jego asystenci przynieśli nagiego artystę owiniętego w wielowarstwowy kokon z drutu kolczastego[2] przed główne wejście do Zgromadzenia Ustawodawczego Sankt Petersburga[3]. 10 listopada 2013 siedząc nago na bruku przed Mauzoleum Lenina na Placu Czerwonym w Moskwie, Piotr Pawlenski przybił przy użyciu gwoździa i młotka swoją mosznę do bruku. 19 października 2014 Pawlenski naciął sobie ucho nożem kuchennym, siedząc nago na dachu Centrum Psychiatrii im. Serbskiego w Moskwie[4], protestując przeciw nadużywaniu psychiatrii do walki politycznej w Rosji. 9 listopada 2015 Pawlenski oblał główne drzwi Łubianki[a] benzyną i podpalił.

Uwagi | edytuj kod

  1. Siedziba rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa.

Przypisy | edytuj kod

  1. Санкт-Петербургская художественно-промышленная академия имени А. Л. Штиглица.
  2. a b Pyotr Pavlensky.
  3. Законодательное собрание Санкт-Петербурга.
  4. Федеральный медицинский исследовательский центр психиатрии и наркологии имени В.П. Сербского Минздрава России.
Kontrola autorytatywna (osoba):Encyklopedia internetowa:
Na podstawie artykułu: "Piotr Pawlenski" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy