Piotr Pawlicki (ur. 1994)


Piotr Pawlicki (ur. 1994) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Pawlicki junior (ur. 30 listopada 1994 w Lesznie[1]) – polski żużlowiec, syn Piotra Pawlickiego, młodszy brat Przemysława Pawlickiego. Wychowanek Unii Leszno, indywidualny mistrz Polski 2018.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Licencję żużlową zdobył w 2010 roku na torze w Częstochowie. Już w tym samym roku wywalczył srebrny medal w Młodzieżowych Indywidualnych Mistrzostwach Wielkopolski, natomiast w rozgrywkach Ligi Juniorów wraz z drużyną Unii Leszno zajął trzecie miejsce. W kolejnym sezonie odniósł pierwsze znaczące sukcesy, również na arenie międzynarodowej.

2011 | edytuj kod

W sezonie 2011 wraz z bratem reprezentował barwy Stokłosy Polonii Piła, którą wprowadził do 1 ligi. Otrzymał powołanie do kadry narodowej juniorów. Startował jako stały uczestnik w Indywidualnych Mistrzostwach Świata Juniorów. Punkty zdobywał w dwóch z czterech rozegranych finałów i ostatecznie uplasował się na 9. pozycji. Jednym z jego największych sukcesów było wywalczenie złotego medalu w finale Indywidualnych Mistrzostw Europy Juniorów[2] rozegranym w Lublanie. Kolejnym jego sukcesem był tytuł Młodzieżowego Indywidualnego Mistrza Polski[3] na torze w Gorzowie Wielkopolskim. W Pile wspólnie z Jarosławem Hampelem i Przemysławem Pawlickim zdobył złoty medal Mistrzostw Europy Par[4]. W barwach klubu WTS Nice Warszawa w Bydgoszczy wywalczył brązowy medal Młodzieżowych Drużynowych Mistrzostw Polski. Zadebiutował w finale Indywidualnych Mistrzostw Polski, zajmując w Lesznie 5. miejsce[5]. Wraz z bratem zdobył złoty medal MMPPK w barwach WTS Warszawa. Wystąpił w finale Brązowego Kasku na torze w Częstochowie i wywalczył w nim srebrny medal. Startował również w lidze szwedzkiej, gdzie reprezentował barwy Piraterny Motala. Wraz z drużyną zdobył wówczas złoty medal[6]. Sezon 2011 zakończył przedwcześnie po upadku w czwartym finale IMŚJ w Gnieźnie, w wyniku którego złamał rękę[7].

W sezonie 2011 startował w następujących klubach: w Polsce – Stokłosa Polonia Piła, w Anglii – Coventry Bees, w Szwecji – Piraterna Motala, w Danii – Holsted oraz w Niemczech – AC Landshut.

2012 | edytuj kod

W sezonie 2012 podpisał kontrakt z Unią Leszno[8]. Otrzymał powołanie do kadry narodowej juniorów. Był stałym uczestnikiem Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów. Wystąpił jednak tylko w trzech z siedmiu rund i ostatecznie w klasyfikacji generalnej zajął 16. pozycję. Przed rozegraniem czwartej rundy IMŚJ Pawlicki w wyniku upadku doznał kontuzji barku, która wyeliminowała go z rywalizacji[9]. W rozgrywkach o Młodzieżowe Drużynowe Mistrzostwo Polski nadal reprezentował barwy WTS Warszawa i wraz z drużyną zdobył 3 miejsce. Wraz z Przemysławem Pawlickim i Damianem Balińskim wywalczył złoty medal w finale MPPK na torze w Lesznie. W finale Brązowego Kasku w Gdańsku zdobył srebrny medal. Zajął pierwsze miejsce w turnieju o Złoty Kask rozegranym w Gorzowie Wielkopolskim. Wraz z drużyną Unii Leszno wygrał zawody Ligi Juniorów. Reprezentując Polskę w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów zdobył złoty medal[10]. Sezon 2012 zakończył przedwcześnie z powodu odniesionej poważnej kontuzji barku w pierwszym spotkaniu finałowym szwedzkiej Elitserien[11].

2013 | edytuj kod

W sezonie 2013 nadal reprezentował barwy Unii Leszno[12]. Otrzymał powołanie do kadry narodowej juniorów. Jego największym sukcesem było zdobycie srebrnego medalu Indywidualnych Mistrzostw Świata Juniorów po tym, jak zwyciężył w dwóch z trzech rund finałowych. Wraz z polską reprezentacją wywalczył srebrny medal Drużynowych Mistrzostw Świata Juniorów w Pardubicach[13] oraz złoty medal w Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów w Opolu[14]. Zajął trzecią pozycję w turnieju o Brązowy Kask w Łodzi i wygrał Srebrny Kask w Rawiczu[15]. Reprezentując barwy Piraterny Motala w szwedzkiej Elitserien wywalczył złoty medal[16].

2014 | edytuj kod

W sezonie 2014 został Indywidualnym Mistrzem Świata Juniorów, a z kolegami z Unii Leszno sięgnął po srebrny medal w Drużynowych Mistrzostwach Polski.

2015 | edytuj kod

W sezonie 2015 wraz z Unią Leszno zdobył tytuł Drużynowego Mistrza Polski, oraz zapewnił sobie stały udział w cyklu Grand Prix 2016 zajmując drugie miejsce w Grand Prix Challenge, które odbyło się 5 września 2015 w Rybniku[17].

Osiągnięcia | edytuj kod

Starty w Grand Prix (Indywidualnych Mistrzostwach Świata na Żużlu) | edytuj kod

Zwycięstwa w poszczególnych zawodach Grand Prix | edytuj kod

Miejsca na podium | edytuj kod

Punkty w poszczególnych zawodach Grand Prix | edytuj kod

Drużynowe Mistrzostwa Świata Juniorów | edytuj kod

Drużynowe Mistrzostwa Europy Juniorów | edytuj kod

Drużynowe Mistrzostwa Polski | edytuj kod

Indywidualne Mistrzostwa Polski | edytuj kod

Indywidualne Mistrzostwa Świata Juniorów | edytuj kod

Indywidualne Mistrzostwa Europy Juniorów | edytuj kod

Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi | edytuj kod

Młodzieżowe Indywidualne Mistrzostwa Polski | edytuj kod

Złoty Kask | edytuj kod

Srebrny Kask | edytuj kod

Brązowy Kask | edytuj kod

Uwagi | edytuj kod

 1. Skład zespołu: Patryk Dudek, Przemysław Pawlicki, Maciej Janowski, Bartosz Zmarzlik, Piotr Pawlicki.
 2. Skład zespołu: Patryk Dudek, Paweł Przedpełski, Piotr Pawlicki, Bartosz Zmarzlik.
 3. Skład zespołu: Bartosz Zmarzlik, Piotr Pawlicki, Kacper Gomólski, Paweł Przedpełski.
 4. Skład zespołu: Kacper Gomólski, Piotr Pawlicki, Tobiasz Musielak, Łukasz Sówka, Przemysław Pawlicki.
 5. Skład zespołu: Piotr Pawlicki, Artur Czaja, Paweł Przedpełski, Krystian Pieszczek, Bartosz Zmarzlik.
 6. Skład zespołu: Bartosz Zmarzlik, Krystian Pieszczek, Adrian Cyfer, Paweł Przedpełski, Piotr Pawlicki.

Przypisy | edytuj kod

 1. Pawlicki, Piotr | Polish Speedway Database.
 2. Piotr Pawlicki Mistrzem Europy Juniorów! – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 3. Piotr Pawlicki mistrzem Polski! – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 4. Finał MEP: Złoty medal dla Polski! (wyniki) – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 5. Jarosław Hampel Indywidualnym Mistrzem Polski (wyniki) – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 6. Motala oszalała ze szczęścia – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 7. Złamana ręka Piotra Pawlickiego! – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 8. Pawliccy w Unii Leszno! Kołodziej w Tarnowie! – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 9. Piotr Pawlicki kontuzjowany! – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 10. Polacy Drużynowymi Mistrzami Europy Juniorów – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 11. Koniec sezonu dla Piotra Pawlickiego! – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 12. Bracia Pawliccy i Grzegorz Zengota uzupełnili skład Unii Leszno! – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 13. Duńczycy najlepsi w finale DMŚJ, Polacy zdobyli srebrne medale – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 14. Polacy obronili tytuł Drużynowych Mistrzów Europy Juniorów (wyniki) – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 15. Srebrny Kask dla Pawlickiego! (wyniki) – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 16. Elitserien: Piraterna Motala – Elit Vetlanda 51:39, Piraci mistrzem – WP SportoweFakty, www.sportowefakty.pl [dostęp 2017-11-15] .
 17. Grupa WirtualnaG.W. Polska Grupa WirtualnaG.W., Bartosz Zmarzlik i Piotr Pawlicki w SGP 2016! – WP SportoweFakty, sportowefakty.wp.pl, 5 września 2015 [dostęp 2016-01-30]  (pol.).
 18. W swoim pierwszym biegu upadł na tor i został wykluczony. Z powodu urazu palca nie był zdolny do dalszej jazdy.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piotr Pawlicki (ur. 1994)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy