Piotr Sans i Yordà


Piotr Sans i Yordà w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Sans i Yordà, właśc. hiszp. Pedro Sanz i Yordà (chiń. 白多祿; pinyin Bái Duōlù; ur. 3 września 1680 r. w Ascó, Tarragona (prowincja) w Hiszpanii, zm. 26 maja 1747 r. w Fuzhou w Chinach) – święty Kościoła katolickiego, dominikanin (OP), biskup, misjonarz, męczennik.

Spis treści

Życiorys | edytuj kod

Jego rodzicami byli Andrew Sanz i Catherine Yorda. Miał bliźniaczą siostrę, która zmarła wkrótce po urodzeniu. Ochrzczony został następnego dnia po narodzinach imieniem Józef. Po wstąpieniu do dominikanów w Léridzie w 1697 r. przyjął imię Piotr, które zasugerował mu wuj będący czcicielem św. Piotra z Werony. 20 września 1704 r. został wyświęcony na księdza. W 1708 r. przydzielono go do klasztoru w Saragossie. Został kapelanem Bractwa Różańcowego. Przez kilka lat pracował w Hiszpanii, a następnie wysłano go na Filipiny (w 1713 r.).

29 czerwca 1715 r. przybył do Xiamen w Chinach. W 1717 r. został przełożonym misji. W 1719 r. rozpoczęły się prześladowania skierowane przeciwko misjonarzom. W związku z tym musiał działać bardzo ostrożnie. W 1723 r. sytuacja tak się pogorszyła, że musiał ukrywać się, spędzając czas w małym pokoiku na modlitwie i medytacji. W końcu miejscowi chrześcijanie poradzili mu, żeby uciekł do Kantonu, gdzie przybył w 1730 r. W lutym 1730 r. został nominowany na biskupa, sakrę otrzymał w Guangdong, skąd natychmiast wrócił do swojej misji w Fu’an. Był to krótki okres spokoju, zanim rozpoczęły się kolejne prześladowania i ponownie przez wiele lat musiał się ukrywać w domach chrześcijan. W końcu zdecydował się ujawnić się, aby nie narażać dłużej życia swoich protektorów. Aresztowano go 30 czerwca 1746 r., a 5 lipca razem z 5 innymi misjonarzami został zabrany do Fuzhou. Niedługo po tym został skazany na śmierć. Ścięto go 26 maja 1747 r.

Dzień wspomnienia | edytuj kod

Tradycyjnie w dzienną pamiątkę śmierci i 9 lipca w grupie 120 męczenników chińskich

Proces beatyfikacyjny i kanonizacyjny | edytuj kod

Został beatyfikowany 14 maja 1893 przez Leona XIII. Kanonizowany w grupie 120 męczenników chińskich w dniu 1 października 2000 przez Jana Pawła II.

Zobacz też | edytuj kod

Bibliografia | edytuj kod

Kontrola autorytatywna (osoba):
Na podstawie artykułu: "Piotr Sans i Yordà" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy