Piotr Suchora


Piotr Suchora w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotr Suchora (ur. 18 stycznia 1943 w Lublinie, zm. 11 lutego 1985 w okolicach Tczewa) – polski aktor, ojciec aktorki Agnieszki Suchory.

Kariera | edytuj kod

W 1966 ukończył studia polonistyczne na lubelskiej UMCS. W czasie studiów występował na deskach teatru studenckiego Gong II. Pracę w teatrze zawodowym rozpoczął w 1966 w Teatrze im. Osterwy w Lublinie - początkowo jako bibliotekarz, a następnie statysta. W tym czasie współpracował z kabaretem Czart, występującym w lubelskiej kawiarni Pod Czarcią Łapą.

W 1979 przeszedł do zespołu Teatru Wybrzeże w Gdańsku, gdzie pracował jako aktor. Równolegle prowadził zajęcia w Studium Aktorskim, a także w Centrum Edukacji Teatralnej Dzieci i Młodzieży w Gdańsku. W latach 80. był związany z teatrem podziemnym - wraz z Haliną Winiarską i Jerzym Kiszkisem jeździł po Polsce, wystawiając Treny Jeremiasza, w przekładzie Czesława Miłosza.

Kilkakrotnie występował w spektaklach Teatru Telewizji - w 1981 zagrał jedną z głównych ról w spektaklu Ostatnie tygodnie, w reż. Marii Kaniewskiej (jako major Sucharski). Zginął w wypadku samochodowym.

Role filmowe | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piotr Suchora" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy