Piotrowice (powiat oświęcimski)


Na mapach: 49°58′43″N 19°22′25″E/49,978611 19,373611

Piotrowice (powiat oświęcimski) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piotrowicewieś w Polsce położona w województwie małopolskim, w powiecie oświęcimskim, w południowej części gminy Przeciszów, ok. 22 km na wschód od Oświęcimia.

Funkcjonują tutaj: Ochotnicza Straż Pożarna, ośrodek zdrowia, szkoła podstawowa oraz Ludowy Klub Sportowy Piotrowice.

Spis treści

Geografia | edytuj kod

Wieś leży nad potokiem Bachórz i w jego dolinie. Okolice wsi są urozmaicone licznymi wzgórzami.

Nazwa | edytuj kod

Nazwa wsi wzmiankowana po raz pierwszy w XIV wieku pod nazwą Petrovicz i jest ona typową polską nazwą patronimiczną pochodzącą od imienia zasadźcy o imieniu Piotr.

Nazwę miejscowości w zlatynizowanej staropolskiej formie Pyotrowycze villa wymienia w latach (1470-1480) Jan Długosz w księdze Liber beneficiorum dioecesis Cracoviensis[2].

Części wsi | edytuj kod

Integralne części wsi Piotrowice: [3][4]

przysiółki
Granice Głębowskie
części wsi
Burdel, Capia Górka, Dół, Dominówka, Góra, Hajduga, Kleparz, Księża Wieś, Las, Lipówka, Makuchówka, Na Sołtystwie, Na Tarnówce, Nyklówka, Skapana, Tramerówka, Walkowizna, Węglarzówka, Winkiel, Wolność

Historia | edytuj kod

Miejscowość znajdowała się w granicach księstwa oświęcimskiego, później zatorskiego. W XVI wieku wcielona do Korony Królestwa Polskiego. Następnie w rękach Fryderyka Piotra Dunina z Zatora.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa bielskiego.

Zabytki | edytuj kod

Kościół parafialny wzmiankowany w latach 1325-1327. Drewniany obiekt zbudowano z inicjatywy ks. Jana Salomona Piotrowskiego. Świątynia została spalona. W 1895 roku zakończono budowę kościoła parafialnego pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny w Piotrowicach. Jest to obiekt murowany, z czerwonej cegły, z wysoką wieżą. Wewnątrz znajdują się cenne obiekty: ołtarz główny i rzeźba Pieta z XIV wieku.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Oficjalny Spis Pocztowych Numerów Adresowych, Poczta Polska S.A., październik 2013, s. 927 [dostęp 2020-12-23] [zarchiwizowane z adresu 2014-02-22] .
  2. Joannis Długosz Senioris Canonici Cracoviensis, "Liber Beneficiorum", Aleksander Przezdziecki, Tom VII, Kraków 1864, str.80.
  3. Rozporządzenie Ministra Administracji i Cyfryzacji z dnia 13 grudnia 2012 r. w sprawie wykazu urzędowych nazw miejscowości i ich części (Dz.U. z 2013 r. poz. 200)
  4. GUS. Rejestr TERYT
Gmina Przeciszów

Na podstawie artykułu: "Piotrowice (powiat oświęcimski)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy