Pippi Pończoszanka


Pippi Pończoszanka w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pippi Pończoszanka (szw. Pippi Långstrump) – powieść dla dzieci autorstwa szwedzkiej pisarki Astrid Lindgren, wydana w 1945 roku. W Polsce znana także pod tytułem Fizia Pończoszanka.

Sukces książki zaowocował kontynuacjami, które stworzyły cykl powieści o Pippi.

Spis treści

Polskie tłumaczenie | edytuj kod

Polski przekład, autorstwa Ireny Szuch-Wyszomirskiej, ukazał się w 1961 roku nakładem Naszej Księgarni w nakładzie 50 000 egzemplarzy[1]. Książkę wydano pod tytułem Fizia Pończoszanka. Ilustracje do książki wykonał Zbigniew Piotrowski[1]. Podczas tłumaczenia został usunięte dwa fragmenty: scena w której Pippi daje nauczycielce złoty zegarek oraz tekst w którym Pippi wyśmiewa naukę w szkole. Zmieniono również fragment w którym główna bohaterka zjada kawałek muchomora[2]. W oryginale Pippi próbuje grzyba i mówi, że nadaje się do jedzenia, natomiast w polskim tłumaczeniu po spróbowaniu wypluwa ugryziony kawałek i stwierdza, że nie nadaje się do jedzenia[1].

Dopiero od 1992 roku zmieniono imię głównej bohaterki na Pippi, a w książce umieszczono ilustracje Ingrid Vang-Nyman[1]. Powodem były wyemitowane przez telewizję filmy w których główna bohaterka występuje jako Pippi[1].

W 1984 roku ukazała się kolejna część Fizia wchodzi na pokład, a w 1992 roku Fizia na Południowym Pacyfiku, które przetłumaczyła Teresa Chłapowska[1].

Ekranizacje | edytuj kod

Najbardziej znaną ekranizacją przygód Pippi jest cykl filmów o Pippi zrealizowany w latach 1969-1973 w reżyserii Ollego Hellboma. W roli głównej wystąpiła Inger Nilsson.

Animowaną adaptację serii książek zrealizowała Nelvana w roku 1997, serial Pippi był także pokazywany w polskim kanale MiniMini+.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d e f Murzynowska D. Pippi Pończoszanka w polskim dyskursie kulturowym [w:] Astrid Lindgren. 100 lat: interpretacje, Gdańsk 2008 [Dostęp 2019-02-10]
  2. Gralewicz‑Wolny I. Mytych‑Forajter B. Uwolnić Pippi! Twórczość dla dzieci wobec przemian kultury Katowice 2013 s. 22 ​ISBN 978-83-226-2234-6
Na podstawie artykułu: "Pippi Pończoszanka" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy