Piraci z Karaibów: Na krańcu świata


Piraci z Karaibów: Na krańcu świata w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (ang. Pirates of the Caribbean: At World’s End) – trzecia część przygód z serii Piraci z Karaibów o kapitanie Jacku Sparrow z 2007 roku. Jest ona kontynuacją poprzednich części – Piraci z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły i Piraci z Karaibów: Skrzynia umarlaka. Reżyserem produkcji jest Gore Verbinski.

Film kręcono m.in. w USA w stanie Utah (Bonneville Salt Flats), w stanie Kalifornia (Guandalupe, Los Angeles, Rancho Palos Verdes, Redondo Beach, Santa Clarita, Studio Universal, Studio Walt Disney) i na Dominice, a także nad wodospadem Niagara i w Singapurze.

19 maja 2011 roku do kin trafiła czwarta część serii o piratach – Piraci z Karaibów: Na nieznanych wodach[4].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Jack Sparrow Imitator Jacka Sparrowa

Akcja rozpoczyna się od egzekucji piratów i ich sojuszników przez wojska Becketta. Will Turner, Elizabeth Swann, Hektor Barbossa i inni piraci udają się do Singapuru, po mapę Sao Fenga, która pokazuje drogę na kraniec świata, jednak podczas próby kradzieży Will zostaje schwytany przez kamratów pirackiego lorda Sao Fenga. Barbossa informuje Sao Fenga o zwołaniu IV Trybunału Braci – obrad dziewięciu pirackich władców, do którego to Trybunału należy również Sao Feng. Podczas pojedynku piratów, do siedziby Sao Fenga wkraczają żołnierze Kompanii Wschodnioindyjskiej rządzonej przez lorda Cutlera Becketa. W czasie walki Sao Feng i Will zawierają umowę, dzięki której piraci dostają mapę i statek z załogą. W tym samym czasie „Latający Holender” na rozkaz Becketa atakuje i niszczy okręty pirackie. Piraci na statku Hai Peng docierają do Luku Jonesa (znajduje się na krańcu świata) i uwalniają Jacka Sparrowa wraz z Czarna Perłą. Tymczasem lord Cutler Becket pozbywa się gubernatora Swanna, ojca Elizabeth. Jego duszę spotykają piraci podczas podróży przez świat umarłych. Po wydostaniu się na zwykły świat, piraci trafiają w pułapkę zastawioną przez Sao Fenga, lorda Becketa oraz Davy’ego Jonesa (musi on służyć Becketowi, który ma jego serce). Muszą z nimi walczyć. Admirał Norrington rozważa zaistniałą sytuację i uwalnia z Holendra Elizabeth wraz z załogą statku „Empress”, jednak zostaje zabity przez Billa „Sznurówkę” Turnera i admirał zostaje oficerem na Holendrze .

Kapitan Barbossa zwołuje Bractwo Pirackie – 9 piratów z 9 Talarami. Chcą ustalić aby w powstaniu przeciwko wojsku pomogła im mityczna bogini morza Calypso, która została uwięziona przez pierwszy Trybunał. Czwarty Trybunał chce to zmienić, ale nie wszyscy się z tym godzą. Tia Dalma to Calypso, w której zakochany jest Davy Jones. Podczas zebrania Elizabeth zostaje wybrana Królem Piratów i decyduje się walczyć z Kompanią Wschodnioindyjską. Tuż przed bitwą, Barbossa uwalnia Calypso z cielesnej postaci i przekonuje ją, że jej uwięzienie to zasługa (wina) Davy’ego Jonesa, jednak nie zgładziła armady i Holendra ale wywołała wir wodny. Dochodzi do starcia pomiędzy Czarną Perłą a Latającym Holendrem. Podczas bitwy Will i Elizabeth wyznają sobie miłość i zostają małżeństwem (ślubu udzielił im Hector Barbossa). Chwilę później Davy Jones wbija szpadę w serce Willa, a Jack Sparrow pomaga mu przebić serce Davy’ego złamaną szablą. Jones wpada w morską otchłań a młody Turner zostaje kapitanem „Latającego Holendra” i wraz z Perłą niszczy statek Becketta (a on sam ginie wśród płomieni) H.M.S Endeavour.

Obsada | edytuj kod

Ścieżka dźwiękowa | edytuj kod

 Osobny artykuł: Piraci z Karaibów: Na krańcu świata (ścieżka dźwiękowa).

Przypisy | edytuj kod

  1. Release dates for Piraci z Karaibów: Na krancu swiata (ang.). [dostęp 2011-06-15].
  2. Piraci z Karaibów: Na krancu swiata (ang.). [dostęp 2011-06-15].
  3. Pirates of the Caribbean: At World’s End (2007) – Box Office Mojo (ang.). [dostęp 2011-01-04].
  4. Rozpoczęto prace nad scenariuszem "Piratów z Karaibów 4"

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piraci z Karaibów: Na krańcu świata" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy