Piramida Carstensz


Na mapach: 4°05′S 137°11′E/-4,083333 137,183333

Jaya w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Piramida Carstensz) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Puncak Jaya (wym. w jęz. malajskim: [ˈpunaʔ ˈaja], inne nazwy: Piramida Carstensza, Mount Carstensz, Nemangkawi oraz Gunung Sukarno) – szczyt w Górach Śnieżnych na Nowej Gwinei, najwyższy szczyt Indonezji, całej Australii i Oceanii, a także najwyższy szczyt świata leżący na wyspie; wysokość 4884 m n.p.m. Starsze pomiary, wciąż czasem przytaczane, podawały wysokość Jaya w granicach około 5030 m. Szczyt został nazwany od imienia holenderskiego odkrywcy Jana Carstensza, który w 1623 r. wypatrzył lodowiec na tej górze. Badania przeprowadzone w latach 90. XX wieku wykazały, że niektóre lodowce na Puncak Jaya, jak i pobliskim Puncak Trikora, już zanikły, a pozostałe gwałtownie się cofają.

Wspinaczka na szczyt jest wyczerpująca. Stoki góry mają wysokość około 3000 metrów i zawierają lodowe ściany o wysokości do 600 metrów. Ponadto samo dojście do góry stanowi kilkudniowy marsz przez wilgotny las równikowy, gdzie deszcz pada codziennie przez 4–7 godzin[1].

Pierwszego wejścia dokonali Heinrich Harrer, Bert Huizinga, Russel Kippax i Philip Temple 13 lutego 1962 r. Piramida została zdobyta jako przedostatni szczyt z Korony Ziemi. Pierwszym Polakiem, który zdobył Puncak Jaya był Jerzy Kostrzewa (12 lipca 1999).

Zaledwie kilka kilometrów na zachód od szczytu znajduje się największa na świecie kopalnia odkrywkowa złota (Grasberg)[2].

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Carstensz Pyramid
  2. Grasberg - Mining Intelligence, www.infomine.com [dostęp 2017-11-24] .
Korona Ziemi Kontrola autorytatywna (góra):
Na podstawie artykułu: "Piramida Carstensz" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy