Piros Dimas


Piros Dimas w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piros Dimas (grec. Πύρρος Δήμας, ur. 13 października 1971 w Himarze) – grecki sztangista, wielokrotny medalista igrzysk olimpijskich, mistrzostw świata i Europy.

Spis treści

Kariera | edytuj kod

Urodził się w Albanii w rodzinie etnicznych Greków. Do 1990 roku reprezentował Albanię, następnie wyjechał do Grecji i po szybkim uzyskaniu obywatelstwa zaczął startować w barwach tego kraju. Pierwszy sukces w karierze osiągnął w 1992 roku, kiedy podczas mistrzostw Europy w Szekszárd zajął trzecie miejsce w wadze lekkociężkiej. W tym samym roku wystąpił na igrzyskach olimpijskich w Barcelonie, zdobywając złoty medal w tej samej kategorii. W zawodach tych pokonał Polaka Krzysztofa Siemiona (obaj udźwignęli 370 kg i ważyli tyle samo, o zwycięstwie zdecydowało to, który z zawodników pierwszy uzyskał końcowy wynik) oraz Rosjanina Ibragima Samadowa (który także osiągnął 370 kg, był jednak cięższy, a po zawodach został zdyskwalifikowany). Następnie zwyciężał na mistrzostwach świata w Guangzhou w 1995 roku i mistrzostwach świata w Lahti trzy lata później. W międzyczasie zdobył też złoty medal na igrzyskach olimpijskich w Atlancie, gdzie wynikiem 392,5 kg ustanowił nowy rekord świata. Pozostałe miejsca na podium zajęli Niemiec Marc Huster oraz Polak Andrzej Cofalik.

W 1999 roku zajął drugie miejsce na mistrzostwach świata w Atenach, rozdzielając na podium Irańczyka Szahina Nasirinię i Marca Hustera. Rok później zdobył swój trzeci z rzędu tytuł mistrza olimpijskiego zwyciężając podczas igrzysk olimpijskich w Sydney. Wynikiem 390 kg ustanowił nowy rekord olimpijski i pokonał Hustera oraz Gruzina Giorgiego Asanidze. Został tym samym pierwszym w historii zawodnikiem, który zdobył trzy złote medale w tej wadze oraz drugim po Turku Naimie Süleymanoğlu, który zdobył trzy tytuły mistrza olimpijskiego w podnoszeniu ciężarów z rzędu[1]. Ostatni medal wywalczył na rozgrywanych w 2004 roku igrzyskach w Atenach, zajmując trzecie miejsce. Wyprzedzili go tam jedynie Asanidze i Andrej Rybakou z Białorusi. Na tych samych igrzyskach Dimas pełnił rolę chorążego reprezentacji Grecji[2]. Zdobył ponadto jeszcze trzy medale na mistrzostwach Europy: złoty na ME w Sofii (1993), srebrny na ME w Warszawie (1995) oraz brązowy podczas ME w Riesa (1998).

Ustanowił jedenaście rekordów świata[3].

Osiągnięcia | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. Sports-Reference.com: Weightlifting at the 2000 Sydney Summer Games: Men's Light-Heavyweight (ang.)
  2. Greece | Olympics at Sports-Reference.com (ang.)
  3. Profil na Chidlovski.net (ang.)

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Piros Dimas" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy