Pismo złożone


Pismo złożone w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pismo złożone – rodzaj pisma, w którym w różnych proporacjach i na różne sposoby mieszają się elementy fonetyczne i semantyczne (logograficzne), np. pismo chińskie, pismo japońskie. Wyróżnić można kilka podtypów pisma złożonego, które rzadko występują w idealnie czystej postaci:

  • Pismo mieszane, to pismo w którym miesza się kilka niezależnych od siebie systemów. Jego czołowym przykładem jest pismo japońskie składające się z dwu sylabariuszy pełniących funkcję pisma fonetycznegokatakana i hiragana, oraz ze znaków chińskich (Kanji), które na ogół pełnią jedynie funkcję ideogramów, jednak ze względu na zapożyczenia językowe z chińskiego w ograniczonym stopniu można z niektórych z nich wnioskować o ich lekcji, a więc w minimalnym stopniu są również pismem fonetycznym. Pismem mieszanym w mniejszym stopniu jest również pismo koreańskie, było nim pismo Kitanów.
  • Pismo piktofentyczne – inaczej pismo ideograficzno-fonetyczne. W czystej postaci praktycznie nie występuje; każdy znak tego pisma zawiera bowiem element fonetyczny i semantyczny, przy czym ten pierwszy zazwyczaj wyewoluował z ideo- lub piktogramu (najpierw wymyślono obrazek, a później zaczęto go stosować wyłącznie na oznaczenie dźwięku, którego znaczenie oddawał). Element semantyczny doprecyzowuje znaczenie całości. Przykładami pisma piktofonetycznego mogą być chińskie piktofonogramy, oraz analogiczne znaki z pisma Kitanów czy Chữ nôm, w których komponent fonetyczny pochodził odpowiednio z języka kitańskiego i języka wietnamskiego. Tak skonstruowane znaki zawiera również pismo Majów.

Pisma złożone | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Pismo złożone na portalu Omniglot

Na podstawie artykułu: "Pismo złożone" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy