Pistolet kapiszonowy


Zamek kapiszonowy w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii (Przekierowano z Pistolet kapiszonowy) Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Zamek kapiszonowy współczesnej repliki pistoletu W. Parker of London wz. 1810. W mosiężnym kieliszku widoczny kominek na który nakłada się kapiszon.

Zamek kapiszonowyzamek ręcznej broni palnej odprzodowej, w którym odpalenie następuje przy użyciu kapiszona – miedzianej miseczki zawierającej piorunian rtęci. Kapiszon nakładany był na rurkę zwaną kominkiem, doprowadzającą płomień do ładunku prochowego w lufie. Po naciśnięciu spustu broni, napięty kurek opadał na kapiszon, powodując wybuch piorunianu rtęci, a w konsekwencji odpalenie broni.

Zamek kapiszonowy wynaleziony został w 1818 roku, po czym na przełomie lat 30. i 40. XIX wieku wprowadzono go do powszechnego użycia w armiach, częściowo wypierając starszy zamek skałkowy. Zamek kapiszonowy był prostszy w użyciu i pewniejszy w działaniu (strzelec nie posypywał prochu na panewkę, a zamek był mniej wrażliwy na czynniki pogodowe), przyczyniając się do rozwoju broni strzeleckiej. W drugiej połowie XIX wieku został jednak wyparty przez broń odtylcową na naboje zespolone.

Na podstawie artykułu: "Pistolet kapiszonowy" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy