Pistolet maszynowy Jati-Matic


Pistolet maszynowy Jati-Matic w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Jati–Matic – fiński pistolet maszynowy skonstruowany przez Jali Timarina.

Charakterystyczną cechą tego pistoletu maszynowego było skośne usytuowanie komory zamkowej w stosunku do osi lufy. Dzięki takiemu rozwiązaniu chwyt pistoletowy znalazł się na przedłużeniu osi lufy co zmniejszyło podrzut broni i ułatwiło kontrolowanie pistoletu maszynowego podczas strzelania seriami.

Jati–Matic był produkowany od 1983, ale pomimo prób wojskowych nie został przyjęty do uzbrojenia Fińskich Sił Zbrojnych. W kwietniu 1984 pewna liczba tych pistoletów maszynowych została skradziona z magazynów fabryki co doprowadziło do utracenia przez Tampereen Asepaja Oy licencji na produkcję broni i w rezultacie bankructwa tej firmy.

W latach 90. XX wieku niewielka liczba tych pistoletów maszynowych została wyprodukowana pod oznaczeniem GG–95 PDW przez firmę Oy Golden Gun Ltd. lecz także tej firmie nie udało się zainteresować tą bronią żadnego poważnego odbiorcy.

Opis techniczny | edytuj kod

Jati–Matic jest bronią samoczynno–samopowtarzalną. Zasada działania oparta o odrzut zamka swobodnego. Mechanizm spustowy umożliwia prowadzenie ognia pojedynczego i seriami, broń jest wyposażona w spust dwuchodowy. Rolę bezpiecznika pełni chwyt przedni który po złożeniu blokuje zamek. Chwyt przedni służy także do napinania zamka (Jati–Matic strzela z zamka otwartego).

Jati–Matic jest zasilany przy pomocy dwurzędowych magazynków pudełkowych o pojemności 20 lub 40 naboi. Gniazdo magazynka znajduje się pomiędzy chwytami.

Lufa o długości 203 mm, posiada 6 bruzd prawoskrętnych o skoku 250 mm.

Pistolet maszynowy Jati–Matic jest pozbawiony kolby. Przyrządy celownicze mechaniczne.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pistolet maszynowy Jati-Matic" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy