Pitbull (serial telewizyjny)


Pitbull (serial telewizyjny) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania FSO Polonez Atu, którym serialowy Nielat wraz z Desperem jeździli na akcje.

Pitbull – polski sensacyjny serial telewizyjny, emitowany w TVP2 od 15 grudnia 2005 do 22 czerwca 2008, składający się z 31 odcinków, wchodzący w skład serii Pitbull. Opowiada o pracy warszawskich policjantów z wydziału zabójstw (w późniejszych odcinkach wydziału do walki z terrorem kryminalnym Komendy Stołecznej Policji).

Serial jest rozwinięciem i kontynuacją kinowego filmu Pitbull z 2005. Pierwsza seria (5 odcinków) emitowana była od 15 do 29 grudnia 2005. Jej popularność[1] zaowocowała nakręceniem drugiej serii, liczącej 12 odcinków, a emitowanej od 9 marca 2007. Druga odsłona serialu także osiągnęła dobre wyniki oglądalności: pierwszy odcinek obejrzało 1265 tys. widzów, co stanowiło 22% udział w widowni telewizyjnej.[2]. Premiera trzeciej serii (14 odcinków) odbyła się 9 marca 2008 roku w TVP2.

W październiku 2007 podano do wiadomości, że serial kupiła jedna ze stacji telewizyjnych z Niemiec.

Twórcy serialu wyjaśniali, że robiąc go skorzystali nie tylko z możliwości pokazania nowych perypetii bohaterów, ale postarali się o pogłębienie rysów charakterologicznych postaci, a nawet na odmienne potraktowanie niektórych wątków w stosunku do kinowego pierwowzoru[3]. Reżyser Patryk Vega powiedział, że na zrobienie drugiej serii zdecydował się, gdy sprawdził, że realia pracy w policji bardzo zmieniły się w stosunku do lat 2000–2004, kiedy robił dokumentację do filmu kinowego:

Z reguły z kontynuacjami jest tak, że robione są na siłę, na fali sukcesu, którego i tak nie udaje się powtórzyć. Wahałem się i przed podjęciem decyzji zrobiłem ogromną dokumentację. Okazało się, że realia w policji bardzo się zmieniły, czyli zmienił się świat, w którym żyją moi bohaterowie. Stwierdziłem, że będę miał coś nowego do opowiedzenia[4].

Policjant Sławomir Opala, pierwowzór „Metyla” i „Despero”, został zatrzymany 12 maja 2011 roku i następnie aresztowany na okres 3 miesięcy, pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej od 1998 roku, przyjmowania korzyści majątkowych, przekroczenia uprawnień oraz nielegalnego posiadania broni[5][6][7]. Przebywał przez rok w areszcie śledczym. Choć nie przyznał się do zarzucanych mu czynów, dobrowolnie poddał się karze i został w lutym 2012 roku skazany na 2 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności. Wyszedł na wolność w 2013 roku[8]. W nocy z 26 na 27 lipca 2014 Sławomir Opala popełnił samobójstwo w domu swoich rodziców w podwarszawskiej Górze Kalwarii, wieszając się na kablu od ładowarki do telefonu.

W 2015 r. zaczęto zdjęcia do filmu Pitbull. Nowe porządki, który stanowi kontynuację serialu. Premiera odbyła się 22 stycznia 2016 roku[9]. Premiera kolejnej części cyklu, która nosi tytuł Pitbull. Niebezpieczne kobiety, odbyła się 11 listopada 2016[10].

Spis treści

Fabuła | edytuj kod

Seria pierwsza | edytuj kod

Despero, Gebels, Benek i Metyl to policjanci z Wydziału ds. Zabójstw Komendy Stołecznej Policji, podkomendni mł. insp. Włodzimierza Barszczyka, krętacza, nieudacznika i karierowicza. Do ich grupy trafia młody policjant z Dworca Centralnego, podkom. Krzysztof Magiera, syn gwiazdora filmowego, zaprotegowany do pracy przez ojca. Ze względu na swój wiek i niezbyt duże doświadczenie w pracy, otrzymuje od kolegów pseudonim „Nielat”. Chłopak nie radzi sobie z własnym życiem, a praca w policji ma być dla niego próbą m.in. wyjścia z nałogu narkotykowego. Nielat popełnia wiele błędów w nowej rzeczywistości, jednak mimo blokad psychicznych i nieprawego postępowania stara się ile może, by zmienić swe życie na lepsze.

Podkom. Sławomir „Despero” Desperski ma problemy w życiu osobistym. Nie może znaleźć sobie kobiety, a nawet mieszkania, więc śpi na komendzie. Od 4 lat bezskutecznie prowadzi sprawę ormiańskiego gangstera Saida, poszukiwanego wieloma listami gończymi w całej Europie. Said terroryzował mieszkających w Warszawie nielegalnych emigrantów ormiańskich, jest też odpowiedzialny za zlecenie wielu zabójstw. Bohaterowie przy pomocy Wora, bandyckiego sędziego rosyjskiej mafii, której Said naraził się, ustalają, że w Polsce mieszka córka Saida, o imieniu Dżemma. Despero, wiedząc, że ojciec ma odwiedzić dziewczynę, decyduje się ją uwieść. Nieoczekiwanie dla niego związek uczuciowy z Dżemmą okaże się bardzo poważny. W końcu po wielu próbach Sławek zdobywa mieszkanie i wprowadza się do niego z Dżemmą. Ich miłość zaczyna kwitnąć.

Kierownikiem sekcji jest st. asp. Jacek „Gebels” Goc, prawy, emocjonalny i nieprzekupny gliniarz. Wsławił się odmową przyjęcia 3 milionów dolarów łapówki. Czasem, by wtopić się w przestępczy światek, Gebels współpracuje z różnymi bandytami, głównie z zaprzyjaźnionym z ekipą mokotowskim gangsterem Kmieciakiem, który dostarcza mu informacje. Gebels ma problemy z byłą żoną, która zamierza pozbawić go praw do opieki nad ich małoletnim synem. Głównym powodem tego są bardzo niskie zarobki Gebelsa, za które ciężko mu jest się utrzymać i płacić alimenty. Po wytoczeniu mu sprawy w sądzie policjant robi wszystko, aby sąd pozwolił mu zająć się synem, nawet biorąc łapówkę od złapanego ochroniarza Saida – Zoro, a także remontując mieszkanie Kmieciaka. Nielat, który podłożył kamerę w jego samochodzie, przekonał go do denuncjacji łapówki, co skutkuje awansem Gebelsa na aspiranta sztabowego i otrzymanie dodatkowej, aczkolwiek niedużej nagrody pieniężnej.

Asp. Mirosław „Metyl” Saniewski to inteligentny i bystry policjant, rozwodnik, aktualnie żyjący z konkubiną Krystyną, z którą spodziewa się córki. Mimo licznych sukcesów na koncie, jest nałogowym alkoholikiem, czemu zawdzięcza swoją niechlubną ksywkę. Pije w pracy duże ilości wódki, przez którą ma kłopoty z trzustką i świadomością. Mimo zaszycia się, Krystyna postanawia z nim zerwać, zaś Metyl przenosi się z powrotem do byłej żony. Krótko później odchodzi od niej. Pewnego wieczoru wraca do konkubiny i strzela do niej pod wpływem alkoholu. Ciężarna kobieta mimo postrzału szczęśliwie przeżyła incydent, ale za ten wybryk Metyl jest w końcu zmuszony odejść z pracy.

Najstarszy i najlepiej strzelający z ekipy mł. asp. Zbigniew „Benek” Chyb szykuje się do przejścia na emeryturę. Jest samotny, ma chorobę wieńcową i przez nią poważne problemy zdrowotne, więc perspektywa odejścia z pracy przeraża go. Benek również stara się dociągnąć do końca, jednak choroba zwykle bierze nad nim górę. Próbuje spotykać się z lekarką pogotowia, ale ten związek nie ma przyszłości. Zagrożenie utratą pracy przychodzi, gdy podczas ćwiczeń na strzelnicy chwyta go ból w sercu, przez który Benek o mało co nie zastrzelił Gebelsa. W czasie zasadzki na Saida, Benek umiera na zawał serca i przypadkowo zabija Wora. Ormiańskiego gangstera łapie Nielat, który od tego momentu zdobywa zaufanie kolegów. Także dla niego ten sukces jest początkiem drogi do zmian na lepsze w życiu.

Po złapaniu Saida władze policji dokonują reorganizacji w pracy Komendy Stołecznej. Oficjalnie z powodu spadku przestępczości w mieście, Wydział ds. Zabójstw zostaje rozwiązany. Dodatkowo rozwiązał się problem Gebelsa – częściowo zachował swe prawo do opieki nad synem, jednak jest w stanie widywać się z nim tylko w weekendy.

Seria druga | edytuj kod

Akcja rozpoczyna się pół roku po zakończeniu pierwszej serii. Despero, Gebels i Nielat trafiają do Wydziału Walki z Terrorem Kryminalnym KSP. Tam dołączają do kom. Igora Rosłonia, a ich przełożonym nadal jest inspektor Barszczyk, nieudacznik i karierowicz. Zakres pracy sekcji zmienił się, ponieważ policjanci będą prócz zabójstw zajmować się jeszcze dodatkowo walką z gangami i przestępczością zorganizowaną.

Despero zawiera przyjacielską znajomość z homoseksualnym gangsterem Kwadratem, z którym wzajemnie wyświadczają sobie przysługi. Z powodu konfliktu z policjantem z Wydziału Wewnętrznego, któremu zniszczył samochód, ma kłopoty w pracy i w życiu prywatnym. Przez to przygotowania do ślubu z Dżemmą przerywa deportacja dziewczyny do Armenii. Gebels powoli szykuje się do emerytury. Metyl, który po epizodzie pracy u detektywa Ostrowskiego (zob. Krzysztof Rutkowski) odnalazł się w biznesie, proponuje Gebelsowi posadę w swojej firmie handlującej paliwem. W jednym z kolejnych odcinków Gebels odkrywa, że Metyl związał się z grupą przestępczą kierowaną przez gangstera o pseudonimie Śruba, i doprowadza do aresztowania kolegi. Gebels, wciąż walczący z żoną o prawo do widywania się z dzieckiem, przeżywa załamanie nerwowe w pracy, gdy ustala w śledztwie, że kobieta zgłaszająca zaginięcie swojego syna najprawdopodobniej sama zaaranżowała zabójstwo chłopca.

Igor pracuje w „terrorze” najdłużej z grupy. Jest samotnikiem, ale nagle musi zająć się wychowywaniem Oli – nastoletniej córki swojego brata. Brat zabił chłopaka, który zgwałcił Olkę podając jej wcześniej GHB. Po początkowych problemach z nastolatką, stopniowo odnajdują sposób na porozumienie się.

Monika (vel. Władek) trafia do Wydziału z konnych jednostek policji. W pracy najbliżej trzyma się z Nielatem, który, tak jak ona, niedawno sam zaczynał pracę od kompromitujących błędów. Dziewczyna jednak szybko pokazuje swoją wartość jako policjantka: tylko dzięki jej uporowi udaje się odnaleźć sprawców zabójstwa studentki wypchniętej z pociągu. Monika przeżywa załamanie po prowadzonej przez nią sprawie, w której psychopatyczny ojciec podpala się w samochodzie razem z dwójką swoich dzieci. Po tym wydarzeniu dziewczyna chce odejść z Policji. Koledzy z wydziału namawiają ją jednak do wzięcia udziału w jeszcze jednej – pozornie banalnej – akcji zabezpieczenia w Parolach skradzionej ciężarówki z towarem. Monika zostaje zastrzelona podczas akcji w Parolach, przy wymianie ognia z członkami gangu Śruby. Śmierć dziewczyny najbardziej przeżywa Nielat, który w trakcie dalszego śledztwa wykazuje się brutalnością wobec zatrzymanych gangsterów. Po jednym z przesłuchań, kiedy zatrzymany gangster ląduje w szpitalu, z kłopotów ratuje go Gebels, tuszując fakt pobicia zatrzymanego. Policja postanawia dokonać obławy na Śrubę i jego kamrata, który dawniej działał w Specnazie. Seria druga kończy się nieudaną akcją policji w Magdalence, w której bohaterowie zostają ranni (Gebels i Nielat mają niewielkie rany, Despero został postrzelony w nogę, zaś Igor został obezwładniony granatem odłamkowym). Szczęśliwie dla Sławka okazuje się, że do Polski wróciła Dżemma.

Seria trzecia | edytuj kod

Po akcji w Magdalence wiele się zmieniło. Nielat wyjechał do Irlandii i tam za większą kasę też jest „psem”. Naczelnik Włodzimierz Barszczyk zostaje zdegradowany do funkcji pracownika operacyjnego w sekcji prowadzonej przez Jacka Goca – „Gebelsa”. Ma zapał i chęć do roboty, ale to tylko Barszczyk. Nowy, przybyły naczelnik rzuca kłody pod nogi „Gebelsowi”, który z jego powodu odkłada zapowiadane przejście na emeryturę. W dodatku w mieście pojawia się Artak, rosyjski gangster szukający zemsty na zbliżającym się do końca służby policjancie. Despero i Dżemma mają nowy problem. Dżemma po deportacji z Polski musiała wziąć ślub z Polakiem, by móc wrócić do Desperskiego. Fikcyjny mąż Dżemmy, Kubuś, nie ma zamiaru dać jej szybkiego rozwodu. Igor poznaje Renatę. Z powodu młodej policjantki, która dzięki jego staraniom trafia do wydziału, ma wiele problemów z Olą, bratanicą, którą się opiekuje. Oprócz Renaty nowym pracownikiem zostaje Robert Nimski – „Łapka”. „Łapka” to policjant który ma w zwyczaju najpierw strzelać, a dopiero potem myśleć. Podczas jednej z akcji zabija niewinnego chłopaka. Od tego momentu psują się jego kontakty z żoną. „Łapka” ma romans z pracownicą butiku, którego wspomniana żona jest właścicielką. Przez jego głupotę o mały włos nie dochodzi do tragedii. 3 seria kończy się tym, że „Gebels” w strzelaninie w galerii handlowej zabija Artaka, ale partnerka „Gebelsa” – Gala zostaje ranna i trafia do szpitala. Despero i Dżemma biorą ślub. Z kolei Barszczyk został przywrócony na stanowisko naczelnika po tym, jak Jarosław Nowacki (niedawno przybyły naczelnik) został aresztowany przez ABW.

Obsada | edytuj kod

Seria pierwsza | edytuj kod

Seria druga | edytuj kod

Seria trzecia | edytuj kod

Chronologia powstawania serialu | edytuj kod

 • 27 sierpnia 2004:  zakończenie zdjęć do filmu fabularnego Pitbull (premiera 9 kwietnia 2005)
 • sierpień – październik 2005:  powstają materiały dodatkowe do serialu (pierwszej serii)
 • sierpień – wrzesień 2006:  zdjęcia do drugiej serii

Przypisy | edytuj kod

 1. Jaka była oglądalność premierowego odcinka serialu sensacyjnego TVP2 „Pitbull”?, TVP, 16 grudnia 2005 [zarchiwizowane z adresu 2007-09-30] .
 2. Dobry start nowej edycji „Pitbulla” w TVP2, TVP, 16 marca 2007 [zarchiwizowane z adresu 2007-09-30] .
 3. Filmweb: Powstaje serial na podstawie...
 4. Ruszyły zdjęcia do drugiej części serialu „Pitbull”, Filmweb.pl, 10 sierpnia 2006 [zarchiwizowane z adresu 2007-10-28] .
 5. Pierwowzór komisarza z „Pitbulla” zatrzymany przez CBA. tvn24.pl, 14 maja 2011. [dostęp 14 maja 2011].
 6. „Prawdziwy pies” zeznaje w sprawie zabójstwa Papały. tvn24.pl, 7 września 2011. [dostęp 7 września 2011].
 7. Były policjant współpracował z gangiem pruszkowskim?. wiadomosci.dziennik.pl, 28 lutego 2012.
 8. Krzysztof Tkaczyk | PitBull Wiki | Fandom, pitbull.fandom.com [dostęp 2020-04-13]  (pol.).
 9. Pitbull. Nowe porządki w bazie filmpolski.pl
 10. „Pitbull. Niebezpieczne kobiety” nowym filmem Patryka Vegi. Premiera 11 listopada. wirtualnemedia.pl, 18 maja 2016. [dostęp 2016-06-15].
 11. Odcinek 6.
 12. Odcinek 5.

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Pitbull (serial telewizyjny)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy