Piwnice (województwo kujawsko-pomorskie)


Na mapach: 53°05′28″N 18°33′29″E/53,091111 18,558056

Piwnice (województwo kujawsko-pomorskie) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Piwnicewieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Łysomice, należąca do sołectwa w Lulkowie. Według Narodowego Spisu Powszechnego (III 2011 r.) liczyła 305 mieszkańców[1].

Spis treści

Demografia i położenie | edytuj kod

Obserwatorium w Piwnicach koło Torunia: w oddali dwa radioteleskopy (o średnicy odpowiednio: 32 i 15 m) i obserwatorium astronomiczne, w parku obserwatorium i zabytkowe teleskopy optyczne 32-metrowy radioteleskop w Piwnicach

Jest dwunastą co do wielkości miejscowością gminy Łysomice. W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa toruńskiego.

Miejscowość położona około 10 km na północ od Torunia. We wsi zachował się zabytkowy dwór z końca XIX wieku. Na południe od Piwnic w odległości ok. 1,5 km znajduje się rezerwat przyrody Las Piwnicki o obszarze ponad 37 ha.

Obserwatorium Astronomiczne UMK | edytuj kod

 Osobny artykuł: Obserwatorium Astronomiczne UMK w Piwnicach.

W Piwnicach mieści się obserwatorium astronomiczne UMK, założone w 1948 r. staraniem prof. Władysława Dziewulskiego i Wilhelminy Iwanowskiej, do którego wyposażenia należą m.in. teleskop Schmidta-Cassegraina o średnicy 90 cm, teleskop Cassegraina o średnicy 60 cm, a także dwa radioteleskopy. Mniejszy z nich, o średnicy 15 m został oddany do użytku w roku 1979, większy o średnicy 32 m w roku 1994 (jest to największy radioteleskop w Polsce). Oba są częścią światowego systemu VLBI. Od 2003 roku toruńskie centrum realizuje unikatowy w skali świata projekt przeszukiwania nieba na częstotliwości 30 GHz w ramach programu Unii Europejskiej Faraday. W zabytkowym parku umieszczonych jest kilka innych teleskopów optycznych, umieszczonych w kopułach z rozsuwanymi dachami.

Zobacz też | edytuj kod

Przypisy | edytuj kod

  1. a b GUS: Ludność - struktura według ekonomicznych grup wieku. Stan w dniu 31.03.2011 r.

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Gmina Łysomice

Na podstawie artykułu: "Piwnice (województwo kujawsko-pomorskie)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy