Placówka Straży Granicznej I linii „Ropiczka”


Placówka Straży Granicznej I linii „Ropiczka” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Placówka Straży Granicznej I linii „Ropiczka” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w latach 1938–1939.

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

W okresie od 2 do 11 października 1938 roku oddziały Grupy Operacyjnej „Śląsk” zajęły Zaolzie. W ślad za wojskami operacyjnymi wzdłuż wyznaczonej linii granicznej służbę na granicy obejmowała Straż Graniczna. Dla nowo ustalonego odcinka granicy powołana została Komenda Obwodu Straży Granicznej „Cieszyn”[1].

Rozkazem nr 3 z 31 grudnia 1938 roku w sprawach reorganizacji jednostek na terenach Śląskiego, Zachodniomałopolskiego i Wschodniomałopolskiego okręgów Straży Granicznej, a także utworzenia nowych komisariatów i placówek, komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski, działając na podstawie upoważnienia Ministra Skarbu z 14 października 1938 roku nakazał na odcinku między komisariatem „Cierlicko Górne” i komisariatem „Jabłonków” utworzyć nowy komisariat Straży Granicznej „Ligotka Kameralna”[2]. Placówka Straży Granicznej I linii „Ropiczka” weszła w skład komisariatu SG „Ligotka Kameralna”[3].

Przypisy | edytuj kod

  1. Kula 1994 ↓, s. 131.
  2. Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 129-130.
  3. Kula 1994 ↓, s. 132.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Placówka Straży Granicznej I linii „Ropiczka”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy