Placówka Straży Granicznej I linii „Silna”


Placówka Straży Granicznej I linii „Silna” w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Szkic Inspektoratu Granicznego „Wolsztyn”

Placówka Straży Granicznej I linii „Silna” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-niemieckiej w okresie międzywojennym.

Spis treści

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 3 z 25 kwietnia 1928 roku w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Świechocin”. Placówka Straży Granicznej I linii „Silna” znalazła się w jego strukturze[2]. Już 15 września 1928 dowódca Straży Granicznej, rozkazem nr 7 w sprawie organizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego podpisanym w zastępstwie przez mjr. Wacława Szpilczyńskiego, przeniósł komisariat SG „Świechocin” do Międzychodu i zmienił jego organizację. Placówka SG I linii „Silna” pozostała w jego składzie[3]. Rozkazem nr 11 z 9 stycznia 1930 roku o reorganizacji Wielkopolskiego Inspektoratu Okręgowego komendant Straży Granicznej płk Jan Jur-Gorzechowski usamodzielnił podkomisariat „Silna” będący w strukturze komisariatu „Międzychód”. Placówka SG I linii „Silna” weszła w jego skład[4].

Służba graniczna | edytuj kod

Placówka w 1936 roku mieściła się w m. Silna, numer domu 50. Ochraniała odcinek długości 10,5 km. Placówka posiadała telefon (nr 3)[5].

Sąsiednie placówki:

Przypisy | edytuj kod

  1. Goryński 2012 ↓, s. 226.
  2. Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 22.
  3. Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 33.
  4. Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 71.
  5. Dyslokacja IG „Wolsztyn” ↓, s. 1.
  6. Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 70.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Placówka Straży Granicznej I linii „Silna”" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy