Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra” (komisariat SG „Czarny Dunajec”)


Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra” (komisariat SG „Czarny Dunajec”) w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra” – jednostka organizacyjna Straży Granicznej pełniąca służbę ochronną na granicy polsko-czechosłowackiej w okresie międzywojennym.

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

Rozporządzeniem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Ignacego Mościckiego z 22 marca 1928 roku, do ochrony północnej, zachodniej i południowej granicy państwa, a w szczególności do ich ochrony celnej, powoływano z dniem 2 kwietnia 1928 roku Straż Graniczną[1].

Rozkazem nr 5 z 16 maja 1928 roku w sprawie organizacji Małopolskiego Inspektoratu Okręgowego dowódca Straży Granicznej gen. bryg. Stefan Pasławski określił strukturę organizacyjną komisariatu SG „Czarny Dunajec”[2]. Rozkazem nr 3 z 31 grudnia 1938 roku w sprawach reorganizacji jednostek na terenach Śląskiego, Zachodniomałopolskiego i Wschodniomałopolskiego okręgów Straży Granicznej, a także utworzenia nowych komisariatów i placówek, komendant Straży Granicznej płk Jan Gorzechowski utworzył placówkę I linii „Głodówka”[3].

Rozkazem nr 5 z 3 marca 1939 roku w sprawie zmian organizacyjnych [...], komendant Straży Granicznej gen. bryg. Walerian Czuma utworzył posterunek SG „Głodówka” w miejscu placówki I linii „Głodówka” [4] i przeniósł ją do m. Sucha Góra[4].

Przypisy | edytuj kod

  1. Goryński 2012 ↓, s. 226.
  2. Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 28.
  3. Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 135.
  4. a b Jabłonowski i Polak 1999 ↓, s. 159.

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Placówka Straży Granicznej I linii „Sucha Góra” (komisariat SG „Czarny Dunajec”)" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy