Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej


Na mapach: 49°41′59″N 18°42′42″E/49,699722 18,711667

Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej – nieistniejąca obecnie graniczna jednostka organizacyjna Straży Granicznej realizująca zadania w ochronie granicy państwowej z Republiką Czeską.

Spis treści

Formowanie i zmiany organizacyjne | edytuj kod

Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej (PSG w Lesznej Górnej), została powołana 24 sierpnia 2005 roku Ustawą z 22 kwietnia 2005 roku O zmianie ustawy o Straży Granicznej...[a], w strukturach Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu z przemianowania dotychczas funkcjonującej Granicznej Placówki Kontrolnej Straży Granicznej w Lesznej Górnej (GPK SG w Lesznej Górnej)[1].

Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej funkcjonowała do 14 czerwca 2006 roku i 15 czerwca 2006 roku, zarządzeniem Komendanta Głównego SG została zlikwidowana. Ochraniany przez placówkę odcinek granicy państwowej, wraz z obsadą etatową przejęła Placówka Straży Granicznej w Cieszynie (PSG w Cieszynie). Podyktowane to zostało przyjętą przez Radę Ministrów 6 czerwca 2000 roku Strategią Zintegrowanego Zarządzania Granicą[b] [2].

Ochrona granicy | edytuj kod

Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej ochraniała odcinek granicy państwowej z Republiką Czeską:

Przejścia graniczne | edytuj kod

Placówki sąsiednie | edytuj kod

Komendant placówki | edytuj kod

  • mjr SG Zbigniew Liszka (24.08.2005–15.06.2006) – do rozformowania[c].

Uwagi | edytuj kod

  1. W miejsce dotychczas funkcjonujących strażnic oraz granicznych placówek kontrolnych utworzono placówki Straży Granicznej. Funkcjonariusze i pracownicy pełniący służbę i zatrudnieni w strażnicach oraz granicznych placówkach kontrolnych Straży Granicznej stali się odpowiednio funkcjonariuszami i pracownikami placówek Straży Granicznej (Dz.U. z 2005 r. nr 90, poz. 757).
  2. W części IV Strategii (dot. Środki Kontroli i Bezpieczeństwa) określono cele koncepcji przyszłego zarządzania granicą. Uszczegółowieniem zapisów Strategii Zintegrowanego Zarządzania Granicą było opracowanie Koncepcji systemu ochrony granicy państwowej i kontroli ruchu granicznego dostosowanego do standardów Układu z Schengen z dnia 14 czerwca 1985 roku i Porozumienia Wykonawczego z dnia 19 czerwca 1990 roku o realizacji Układu dotyczącego stopniowego znoszenia kontroli na wspólnych granicach.
  3. mjr SG Zbigniew Liszka ubył do komendy Śląskiego Oddziału Straży Granicznej w Raciborzu, na stanowisko Naczelnika Wydziału Prezydialnego.

Przypisy | edytuj kod

  1. muzeumsg ↓.
  2. Odpowiedź sekretarza stanu w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji (pol.). sejm.gov.pl, 2006-06-23. [dostęp 2016-12-30].

Bibliografia | edytuj kod

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Placówka Straży Granicznej w Lesznej Górnej" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy