Plac Michała Kajki w Mrągowie


Na mapach: 53°52′12,0″N 21°18′14,0″E/53,870000 21,303889

Plac Michała Kajki w Mrągowie w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Mały Rynek

Plac Michała Kajki – centralny plac Mrągowa, będący rynkiem miejskim o kształcie prostokąta o wymiarach ok. 100 m na 70 m.

Historia | edytuj kod

Główny plac miejski Mrągowa powstał w XV w. podczas lokacji miasta, posiadał wymiary 8 x 8 prętów (34,5 x 34,5 metra). Wpływ na tak niewielkie rozmiary miała topografia miasta otoczonego jeziorami, wzdłuż jego wschodniej pierzei przebiegał główny szlak komunikacyjny przecinający miasto na linii północ-południe. Do 1513 na rynku odbywał się co roku 11 listopada jarmark św. Marcina, jednak w 1513 wielki mistrz Albrecht Hohenzollern zezwolił na zmianę terminu na 6 grudnia, w związku z tym nowym patronem został św. Mikołaj. Początkowo zabudowę tworzyły wąskie domy z podcieniami, podczas pożaru miasta wywołanego 21 lipca 1520 uległy całkowitemu zniszczeniu. Miasto przeżywało wówczas kryzys ekonomiczny i odbudowa przesuwała się w czasie. Przebywający ponownie w Mrągowie 17 września 1527 Albrecht Hohenzollern nadał przywilej cosobotnich "targów pod rozwiniętą chorągwią" co miało wpłynąć na przyspieszenie odbudowy. Kolejny wielki pożar wybuchł 24 czerwca 1698 i strawił zabudowę rynku wraz z ratuszem. Miasto odbudowano według nowego planu zakładającego szersze i prostsze ulice oraz budynki o jednakowej wysokości budowane według określonych zasad, jednak ze względów ekonomicznych zaniechano budowy nowego ratusza. W obrębie rynku w XVIII w. stacjonowały oddziały wojsk pruskich oraz w 1812 wojska napoleońskie. Po kolejnym wielkim pożarze w 1822 zdecydowano się przebudować miasto wytyczając szersze ulice, wybudować domy o trwalszej konstrukcji, a warsztaty mogące być przyczyną zaprószenia ognia postanowiono ulokować poza ścisłym centrum. Zdecydowano wtedy, aby nie odbudowywać południowej pierzei rynku we wcześniejszym miejscu tylko powiększyć jego obszar. Również w 1822 zapadła decyzja o budowie nowego ratusza, którego ulokowanie podzieliło plac na dwa niezależne tj. południowy Duży Rynek (obecny plac M. Kajki) i północny Mały Rynek.

Zabudowa | edytuj kod

Zabudowę otaczającą Rynek stanowiły niskie zabytkowe kamienice pochodzące z przełomu XIX i XX w. W czasie II wojny światowej część z nich uległa zniszczeniu bądź została spalona, całkowicie zburzona została wschodnia pierzeja. W latach 1946-1960 w miejsce zburzonych domów wybudowano jako zabudowę plombową bloki, zaś na wschód od rynku powstał skwer i założenie parkowe (obecny Plac Jana Pawła II). Centralną część zajmuje zespół ratuszowy (w skład którego wchodzą: Ratusz, Strażnica Bośniacka, kamienica bankowa oraz budynek byłego więzienia). Z Rynku wychodzi siedem ulic – po dwie z północnych narożników (Ratuszowa, Kościelna, Kościuszki, Mickiewicza), po jednej z południowych narożników (Warszawska, Dolny Zaułek) i ulica Roosevelta (dawniej Ogrodowa).

Bibliografia | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Plac Michała Kajki w Mrągowie" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy