Plagigeyeria ljutaensis


Plagigeyeria ljutaensis w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Plagigeyeria ljutaensisgatunek ślimaka z rzędu Littorinimorpha i rodziny źródlarkowatych.

Gatunek ten opisany został po raz pierwszy w 2020 roku przez Jozefa Grego[1][2]. Jako miejsce typowe wskazano krasowe źródło rzeki Ljuty na terenie gminy Konjic w Bośni i Hercegowinie. Leży ono u podnóży masywu Bjelašnicy. Epitet gatunkowy pochodzi od nazwy rzeki[1].

Ślimak ten osiąga do około 2,1 mm wysokości i do około 1,5 mm szerokości muszli, której barwa jest mlecznobiała. Muszla cechuje się obecnością delikatnie zaznaczonych, silnie zbliżonych do siebie żeberek osiowych na teleokonsze i występowaniem blisko siebie rozmieszczonych żeberek spiralnych na protokonsze. Na skrętkę składa się pięć nabrzmiałych skrętów pooddzielanych głębokimi szwami. Dołek osiowy jest wąsko, szczelinowato otwarty. Szczyt muszli jest wyniesiony i stępiony. Ujście ma kształt ekscentrycznego owalu i jest wystająco rozszerzone w widoku od przodu. Perystoma jest stępiona[1].

Gatunek ten jest endemitem Bośni i Hercegowiny, znanym wyłącznie z miejsca typowego[1]. Mięczak ten zasiedla bentos. Należy do zdrapywaczy żerujących na peryfitonie[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c d J. Grego. Revision of the stygobiont gastropod genera Plagigeyeria Tomlin, 1930 and Travunijana Grego & Glöer, 2019 (Mollusca; Gastropoda; Moitessieriidae and Hydrobiidae) in Hercegovina and adjacent regions. „European Journal of Taxonomy”. 691, s. 1-56, 2020. 
  2. a b Plagigeyeria ljutaensis Grego, 2020. W: World Register of Marine Species: MolluscaBase [on-line]. [dostęp 2021-02-03].
Na podstawie artykułu: "Plagigeyeria ljutaensis" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy