Planeta FM


Planeta FM w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Planeta FM – sieć trzynastu lokalnych rozgłośni radiowych, nadająca drogą naziemną w latach 2002 - 2013, a obecnie dostępna jedynie za pośrednictwem streamu internetowego. Większość jej stacji adresowała swój program głównie do ludzi młodych.

Początkowo właścicielem Planety był holding Ad.point, który w sierpniu 2007 stał się częścią grupy radiowej Eurozet. 29 maja 2013 spółka poinformowała o podjęciu decyzji o zastąpieniu Planety FM w eterze marką ZET Gold[1], które nastąpiło miesiąc później, tj. w nocy z 29 na 30 czerwca.

W marcu 2019 na bazie dotychczasowego serwisu internetowego Planeta.fm, holding Eurozet uruchomił portal informacyjno-rozrywkowy Planeta.pl[2].

Spis treści

Stacje sieci | edytuj kod

Formaty muzyczne | edytuj kod

Stacje wchodzące w skład sieci Planeta FM nadawały w czterech znacząco różniących się pomiędzy sobą formatach programowych i muzycznych. Rozgłośnie w Warszawie (jej program był dostępny również w Krakowie) i Łodzi emitowały program w formacie CHR ukierunkowanym na muzykę elektroniczną (dubstep, synth pop, wcześniej w playliście przeważał house) oraz muzyka r'n'b. Od 2011 pojawiało się także więcej brzmień alternatywnych.

Najstarsza część tejże sieci – stacje nadające w Katowicach, Bielsku-Białej i Opolu również reprezentowały format CHR, jednak oferowały oprócz popu i r'n'b więcej muzyki w klimatach Euro trance.

Z kolei Radio Planeta Poznań (funkcjonujące przed 6 grudnia 2008 pod nazwą RMI FM) skupiało się na niekomercyjnej muzyce house i trance.

Pozostałe rozgłośnie sieci (nadające w Kielcach, Koninie, Olsztynie i na Mazurach) emitowały program o najbardziej uniwersalnym, muzyczno-informacyjnym charakterze z przewagą brzmień popowych z lat 80. i 90.

Historia | edytuj kod

Radio Planeta FM powstało 1 lutego 2002 roku z przekształcenia bytomskiego Radia SBB Rodło – z chwilą przejęcia stacji przez grupę radiową Ad.point – i początkowo funkcjonowało jako rozgłośnia lokalna. W niedługim czasie nazwę Planeta FM przybrały jednak również kolejne stacje Ad.pointu: Radio Flash w Opolu i Krakowie (krakowska nadawała do 2007 roku, gdy przyłączono ją do projektu Antyradio) oraz Radio Delta z Bielska-Białej. Natomiast w 2006 roku nadawanie rozpoczęła nowa rozgłośnia sieci w Kielcach, w odróżnieniu jednak od pozostałych emitująca program o bardziej uniwersalnym charakterze – skierowany nie tylko do młodzieży.

10 sierpnia 2007 roku grupa radiowa Ad.point została przejęta przez holding Eurozet[4], który podjął decyzję o rozszerzeniu zasięgu Planety FM poprzez jej połączenie z inną stacją ze swego portfolio – ponadregionalną Radiostacją[5]. Powiększona o nadajniki w kilkunastu miastach Polski sieć rozpoczęła działalność 1 marca 2008 roku[6][7]. Tego samego dnia nadawanie pod marką Planeta FM rozpoczęły również stacje Radia Flash z Konina i Słupcy[8], od listopada 2007 emitujące program analogiczny jak Radio Planeta Kielce

6 grudnia 2008 nastąpiła reorganizacja sieci Planeta FM[9]. Na koncesji byłej Radiostacji uruchomiono nowy projekt radiowy Chilli ZET[10], któremu tym samym przekazano znaczącą część częstotliwości ponadregionalnej Planety FM. Program w jej formacie pozostał obecny w Warszawie, Krakowie i Łodzi (wykorzystano w tym celu koncesje Jazz Radia i łódzkiego Radia Pogoda). Jednocześnie do sieci Planeta FM włączono rozgłośnie grupy Eurozet nadające dotychczas pod innymi markami: Radio RMI FM z Poznania oraz cztery stacje Radia WaMa – zachowując dotychczasowe formaty tychże. Ponadto bez zmian pod marką Planety emitowały program rozgłośnie w Katowicach, Opolu, Bielsku-Białej, Kielcach, Koninie i Słupcy.

3 stycznia 2011 zmienił się slogan sieci: ze "100% imprezowych hitów" na "W rytmie..." (jego dalsza część zależała od miasta, w którym Planeta FM nadawała naziemnie). Owa zmiana miała za zadanie podkreślenie lokalności Planety. Oprócz tego sieć zyskała nowe dżingle. Ponadto nowemu linerowi towarzyszyła kampania reklamowa "Born To Party"[11].

W lutym 2012 nastąpiły pewne zmiany w ramówce warszawskiej podsieci Planeta FM. Listę przebojów "Total Chart" nadawaną dotychczas od poniedziałku do piątku między 17:00 a 19:00 (w latach 2009 - 2012), przeniesiono na niedzielne popołudnie. Z kolei od poniedziałku do czwartku, w godzinach wieczornych można było słuchać publicystycznej audycji "Młodzi Głośni", poświęconej najnowszym zjawiskom i trendom popularnym wśród młodych ludzi. Głos w dyskusji również mogli zabierać radiosłuchacze[12].

30 czerwca 2013 o północy na dotychczasowych częstotliwościach Planety pojawiło się Radio ZET Gold, adresujące swój program głównie do dojrzałego odbiorcy. Od tamtej pory słuchanie Planety FM jest możliwe wyłącznie za pośrednictwem internetu.

W grudniu 2017 podjęto decyzję o przekształceniu strony Planety FM w portal informacyjno-rozrywkowy, który początkowo miał być poświęcony m.in. tematyce gier komputerowych[13]. Od tamtej pory stream internetowy Planety jest dostępny na uruchomionej w lutym 2017 platformie streamingowej rozgłośni holdingu Eurozet - Radiostacja.pl[14].

Płyty | edytuj kod

Serie płyt (wydawane dawniej i obecnie), opatrzone logo Radia Planeta FM:

 • Planeta Super Mix
 • Planeta FM: In the Mix
 • Planeta FM: Hit Machine.
 • Planeta FM: Trance Session
 • Planeta FM: 100% Imprezowych hitów
 • Planeta FM: Oldskul (wydanie dwupłytowe)

Przypisy | edytuj kod

 1. Koniec Planety FM, czas na Radio ZET Gold. wirtualnemedia.pl, 2013-05-29. [dostęp 2016-02-06].
 2. Eurozet uruchamia portal Planeta.pl
 3. a b c d e f g h i j k WYKAZ KONCESJI - Radiofonia naziemna (wszystkie). KRRiTV. [dostęp 2015-06-12].
 4. Eurozet przejmuje grupę radiową Ad.point (pol.). MediaFM.net, 2007-08-12. [dostęp 2010-04-28].
 5. Planeta FM zastąpi Radiostację
 6. Radiostacja zmienia nazwę na Planeta FM
 7. Radiostacja na inną Planetę
 8. Artykuł z serwisu RadioPolska
 9. Nowe miasta w zasięgu Planeta FM
 10. Planeta FM zmienia nazwę na Chilli ZET
 11. Born To Party - nowa kampania i nowy liner Planeta FM
 12. Zmiany w ramówce warszawsko-krakowskiej Planety FM
 13. Planeta.fm staje się portalem informacyjno-rozrywkowym
 14. Radiostacja.pl - wystartowała nowa platforma streamingowa

Linki zewnętrzne | edytuj kod

Na podstawie artykułu: "Planeta FM" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy