Platan


Platan w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania Owoce platana klonolistnego Kora platana klonolistnego

Platan (Platanus L. ) – rodzaj drzew należący do rodziny platanowatych, obejmujący 6 gatunków, występujących w południowo-wschodniej Europie, Azji Mniejszej, Indiach, Meksyku i Ameryce Północnej[2]. Gatunkiem typowym jest Platanus orientalis[3].

Spis treści

Morfologia | edytuj kod

Wszystkie platany to duże drzewa o rozłożystych koronach. Ich charakterystyczną cechą jest łuszcząca się w postaci cienkich tarczek kora[2]. Liście 5-klapowe, podobne do liści klonu. Kwiaty niepozorne. Owoce tworzą kuliste owocostany, które na długich szypułkach długo przez zimę utrzymują się na drzewach.

Systematyka | edytuj kod

Pozycja systematyczna według APweb (aktualizowany system system APG III z 2009)

Należy do monotypowej rodziny platanowatych (Platanaceae), która wraz z siostrzaną rodziną srebrnikowatych (Proteaceae) wchodzi w skład rzędu srebrnikowców (Proteales), stanowiącego jedną ze starszych linii rozwojowych dwuliściennych właściwych[1].

Pozycja w systemie Reveala (1994-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa oczarowe (Hamamelididae Takht.), nadrząd Hamamelidanae Takht., rząd oczarowce (Hamamelidales Griseb.) rodzina platanowate (Platanaceae T. Lestib. ex Dumort.), podrodzina Platanoideae Arn., plemię Plataneae Juss. ex Duby, rodzaj platan (Platanus L.)[4].

Lista gatunków[5]

Zastosowanie | edytuj kod

Niektóre gatunki są uprawiane jako rośliny ozdobne, głównie w parkach.

Największe drzewa | edytuj kod

Jednym z największych w Europie osobników tego rodzaju jest Platan Olbrzym – to platan klonolistny rosnący w Chojnie, w województwie zachodniopomorskim, okaz ten o obwodzie ponad 1050 cm jest także jednym z najgrubszych w Polsce drzew.

Przypisy | edytuj kod

  1. a b Stevens P.F.: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-19].
  2. a b Geoff Burnie i inni: Botanica. Rośliny ogrodowe. Könemann, 2005. ISBN 3-8331-1916-0.
  3. Index Nominum Genericorum. [dostęp 2009-02-22].
  4. Crescent Bloom: Systematyka rodzaju Platanus (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-02-22].
  5. Platanus (ang.). The Plant List. [dostęp 17 maja 2016].
Kontrola autorytatywna (takson):
Na podstawie artykułu: "Platan" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy