Platanowate


Platanowate w encyklopedii

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Platanowate (Platanaceae) – rodzina roślin z rzędu srebrnikowców (Proteales). Należy do niej 10 gatunków roślin z jednego współcześnie rodzaju – platan Platanus. Występują w Ameryce Środkowej i Północnej oraz w obszarze Morza Śródziemnego. W innych rejonach świata są często uprawiane jako rośliny ozdobne. Badania molekularne ujawniły błędność poglądów systematycznych utrzymujących się przez długi czas odnośnie do tej rodziny. Zaliczany tu dawniej rodzaj ambrowiec Liquidambar (jeszcze system Reveala z lat 1994-1999), włączany jest do rodziny Altingiaceae, tworzącej linię rozwojową poprzedzającą wyodrębnienie się rodziny oczarowatych w obrębie rzędu skalnicowów. Rodzaj Platanus w uszczuplonej do niego rodzinie platanowatych okazał się natomiast blisko spokrewniony z rodziną srebrnikowatych w obrębie rzędu srebrnikowców.

Morfologia | edytuj kod

Są to wyłącznie duże drzewa liściaste. Kwiaty obupłciowe. Owocem jest orzeszek lub torebka.

Systematyka | edytuj kod

Pozycja i podział rodziny według APweb (aktualizowany system APG IV z 2016)

Platanowate tworzą grupę siostrzaną dla srebrnikowatych, wraz z którymi wchodzą w skład rzędu srebrnikowców, stanowiącego jedną ze starszych linii rozwojowych dwuliściennych właściwych[1].


Do rodziny należy tylko jeden rodzaj współczesny:

Najstarsze ślady kopalne rodziny pochodzą z wczesnej kredy i zaliczane są do rodzaju Platanocarpus[1].

Pozycja w systemie Reveala (1994-1999)

Gromada okrytonasienne (Magnoliophyta Cronquist), podgromada Magnoliophytina Frohne & U. Jensen ex Reveal, klasa Rosopsida Batsch, podklasa oczarowe (Hamamelididae Takht.), nadrząd Hamamelidanae Takht., rząd oczarowce (Hamamelidales Griseb.) rodzina platanowate (Platanaceae T. Lestib. ex Dumort.). Według Crescent Bloom rodzina w ujęciu Reveala składała się z dwóch rodzajów: ambrowiec (Liquidambar L. 1753) i platan (Platanus L. 1753)[2].

Przypisy | edytuj kod

  1. a b c P.F. Stevens: Angiosperm Phylogeny Website (ang.). 2001–. [dostęp 2009-06-19].
  2. Crescent Bloom: Platanaceae (ang.). The Compleat Botanica. [dostęp 2009-06-19].
Kontrola autorytatywna (takson monotypowy):Identyfikatory zewnętrzne:
Na podstawie artykułu: "Platanowate" pochodzącego z Wikipedii
OryginałEdytujHistoria i autorzy